Žalna knjiga je še do nedelje odprta v Kulturnem domu Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici. / Foto: Gorazd Kavčič

Žalni seji v Kramarjevo slovo

»S svojim odhodom je pustil praznino, a rezultati njegovega dela bodo ostali tudi prihodnjim rodovom,« je ob smrti Franca Kramarja zapisal njegov naslednik v Bohinju župan Jože Sodja.

Bohinjska Bistrica, Ljubljana – V njegovem domačem Bohinju in v Ljubljani, kjer je deloval zadnji dve leti, so se s spominskimi svečanostmi poslovili od poslanca državnega zbora in dolgoletnega župana Bohinja Franca Kramarja, ki je po hudi bolezni v 61. letu umrl konec prejšnjega tedna.

Žalni knjigi so odprli tako v Bohinjski Bistrici, kamor so se spominu na Kramarja, ki je občino skupaj vodil kar dvajset let, prišli poklonit predvsem domačini, kot v državnem zboru v Ljubljani, kjer so se od pokojnega poslanca SAB v sredo poslovili tudi žalno sejo. »Bil je človek dejanj, spoštovan, ker je gradil mostove,« je dejal predsednik državnega zbora Igor Zorčič, vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper pa, da se ga bodo spominjali kot pokončnega in ponosnega človeka. Tako Zorčič kot Kociprova sta posebej poudarila Kramarjevo ljubezen do domačega Bohinja.

Žalne seje so se udeležili tudi predsednik republike Borut Pahor, predsednik vlade Janez Janša in predsednik državnega sveta Alojz Kovšca. V Bohinju, kjer je bila žalna seja v četrtek, je žalna knjiga v Kulturnem domu Joža Ažmana odprta še do nedelje, vsak dan med 15. in 18. uro.

»Bil je kritičen sogovornik in precej trd pogajalec, ki pri svojih odločitvah ni popuščal. Tudi po zaslugi njegove vztrajnosti in zagnanosti ter velike želje po spremembah so se začele stvari spreminjati v pravo smer,« je ob smrti svojega predhodnika zapisal sedanji župan Bohinja Jože Sodja.

»Veliko mu je bilo do tega, da bi Bohinjke in Bohinjci živeli v kakovostnem okolju. Brez njegove trme danes ne bi s ponosom kazali na mostove, novo gondolsko žičnico, ribiči pa na ribiški bohinjski rajon. Dolgih deset let je bil boj z državo za sredstva iz Zakona o Triglavskem narodnem parku. Iz dolgoletnega boja z mlini na veter je tik pred svojo smrtjo izšel kot zmagovalec. Kot poslancu državnega zbora mu je uspel življenjski cilj, spremeniti zakon in pridobiti sredstva za parkovne občine. To je samo delček vsega, po katerem bomo Franca Kramarja cenili in se ga spominjali. S svojim odhodom je pustil praznino, a rezultati njegovega dela bodo ostali tudi prihodnjim rodovom.«

Franca Kramarja bodo v ožjem družinskem krogu pokopali v ponedeljek na pokopališču v Bohinjski Bistrici.