V razmiku treh ur sta se v soboto na Storžiču sprožila dva snežna plazova in vzela življenja treh alpinistov. / Foto: Gorazd Kavčič

V tragediji na Storžiču trije umrli

V sobotnih snežnih plazovih na Storžiču so umrli trije alpinisti, še trije so se poškodovali. Med umrlimi je tudi izkušeni gorski reševalec Slavko Rožič.

Tržič – V soboto se je na območju Storžiča zgodila velika tragedija. V dveh ločenih snežnih plazovih so življenja izgubili trije alpinisti, še en alpinist in dva gorska reševalca so se poškodovali. Pristojni obiskovanje visokogorja močno odsvetujejo, saj so razmere še vedno nepredvidljive in nevarne. »V zadnjih dneh je pihal okrep­ljen severni veter, ki je prenašal sneg v zavetrne lege. Na teh delih je veliko napihanega snega in že ob manjši dodatni obremenitvi lahko sprožimo snežni plaz. Ne glede na smer vetra so se lokalno gradile klože tudi pod severnimi grebeni, predvsem pod opastmi. Na teh delih bo tudi v prihodnjih dneh zaradi nizkih temperatur ostala nevarnost proženja snežnih plazov velika. Pihal bo tudi veter, ki bo še prenašal rahel sneg in gradil klože in opasti,« opozarja policija.

Prvi plaz se je v Kramarjevi smeri sprožil v soboto okoli 10.30, s sabo pa je odnesel dva izkušena alpinista, med njima je bil tudi vrhunski alpinist, alpinistični inštruktor in gorski reševalec Slavko Rožič iz Tržiča. Enega od njiju je plaz zasul, drugi je ostal na površini. Še dva alpinista, ki sta prav tako vstopala v isto smer, je plaz delno zasul, a ju ni poškodoval, zato sta takoj, ko sta se izkopala iz snega in poklicala pomoč, šla v pomoč prvima alpinistoma, ki pa sta prehudim poškodbam podlegla na kraju nesreče.

Iz centra za obveščanje so zaradi plazu aktivirali tržiške gorske reševalce, helikoptersko reševalno ekipo na Brniku z vojaškim helikopterjem in gorsko policijsko enoto s policijskim helikopterjem. Helikopterja sta se v reševanju izmenjevala v zraku, tako da je bil eden ves čas na kraju, so pojasnili na Policijski upravi Kranj.

Med reševanjem se je ob 13.20 v isti alpinistični smeri na višini okoli dva tisoč metrov sprožil še drugi plaz, ki je s sabo prav tako odnesel dva alpinista. Eden od njiju je v plazu zaradi hudih poškodb umrl; ustavil se je šele na višini okoli 1400 metrov. Drugega alpinista so zaradi hudih poškodb s helikopterjem odpeljali v bolnišnico. V času sprožitve drugega plazu so bili na plazovini prvega štirje tržiški gorski reševalci in zdravnik, ki jih je na sekundarni plaz po radijski postaji še pravočasno opozorila koordinacijska ekipa pod krajem intervencije. Ekipa, ki je bila tik pred koncem dela na kraju nesreče, je pred plazom zbežala in si s tem rešila življenje. Kljub temu jih je plaz delno zasul in poškodoval dva reševalca, enega huje. Oba so odpeljali s helikopterjem.

»Celotna intervencija je bila izjemno zahtevna. Razmere so bile težke tako v zraku kot tudi na tleh. Pihal je veter do 50 kilometrov na uro, tudi po sekundarnem plazu pa je realno obstajala verjetnost še novih plazov,« je po koncu reševalne akcije povedal Bojan Kos s PU Kranj. Pri reševanju je sodelovalo 24 gorskih reševalcev, vodnikov lavinskih psov, članov združene ekipe helikopterske nujne medicinske pomoči in gorske reševalne zveze ter posadk vojaškega in policijskega helikopterja.

»Žal smo v prvi navezi ponesrečenih izgubili izkušenega gorskega reševalca Slavka Rožiča iz Tržiča. Slavko Rožič je bil s srcem vrhunski alpinist in alpinistični inštruktor. Zadnjih deset let je bil zelo aktiven v Gorski reševalni zvezi Slovenije (GRZS) kot predsednik Društva Gorska reševalna služba Tržič, podpredsednik GRZS, inštruktor GRZS in član izpitne komisije za gorske reševalce. S svojim delom na področju GRZS je dvignil nivo reševalnega dela. Slavka se bomo spominjali kot nekoga, ki je stal za svojimi besedami in se hkrati izkazal kot nekdo, ki je predvsem človek dejanj,« so po sobotni tragediji sporočili iz GRS Tržič. »V zadnjih dneh je bila razglašena 3. stopnja plazovne nevarnosti. Usodo razmer in plazov je krojil veter, ki je razmere ponekod naključno poslabšal. Prva naveza je bila žrtev teh razmer, druga alpinista sta kljub prvi nesreči nadaljevala vzpon in doživela nesrečo, ki je ogrozila tudi delo gorskih reševalcev,« so sporočili iz gorske reševalne zveze.