Nova občina

Najbrž ni župana, ki bi si želel, da se med njegovim mandatom občina razdeli na manjše dele. Kranjskega župana Matjaža Rakovca zato lahko kar močno boli glava, saj na severnem delu mestne občine Kranj zelo resno razmišljajo o odcepitvi in ustanovitvi nove občine. Kako bi se imenovala, je še neznanka; protagonisti odcepitve so ji nadeli delovno ime Brdo, v javnosti pa se še najbolj pogosto uporablja ime Kokrica - Predoslje.

Neznanka glede poimenovanja nove občine, če bo do njene ustanovitve seveda sploh prišlo, sicer ta trenutek ni ravno najbolj pomembno vprašanje, vseeno pa opozarja, da bodo morali »odcepitelji« pod vodstvom kranjske mestne svetnice in nekdanje županske kandidatke Barbare Gunčar svojo idejo še natančno razdelati, preden bodo s svojim predlogom lahko suvereno stopili pred volivce in jih začeli prepričevati, naj jih podprejo na referendumu. Pobuda za občino Kokrica - Predoslje ne nazadnje temelji na elaboratu izpred 25 let, ko je bilo ustanavljanje novih občin v Sloveniji še 'v modi'. Razmere so se seveda do danes že precej spremenile, tudi država ni več naklonjena nadaljnjemu drobljenju občin. Nasprotno, zdaj si prizadeva za njihovo povezovanje, občine na primer finančno spodbuja k ustanavljanju skupnih občinskih uprav, ne nazadnje je zelo resno zastavila tudi projekt regionalizacije.

Glavni argument protagonistov nove občine je, da se v sedanji mestni občini podeželje preveč zapostavlja, da se vse preveč vlaga v center in skorajda nič v obrobne vasi. Kar imajo najbrž tudi prav. V vseh 26 kranjskih krajevnih skupnostih tako še vedno niso preboleli izgube avtonomije v prejšnjem mandatu. Tega se zaveda tudi sedanji župan, ki – verjetno spodbujen tudi z odcepitvenimi težnjami – napoveduje, da bodo krajevnim skupnostim vrnili odvzeto soupravljanje in avtonomijo ter jih obravnavali kot enakovredne partnerje pri načrtovanju razvoja občine. Končno naj bi vzpostavili tudi participativni del proračuna, ki ga obljubljajo že leta.

Pobuda za ustanovitev občine Kokrica - Predoslje sicer ni prva tovrstna pobuda v Kranju. V 90. letih prejšnjega stoletja se je na primer že zelo resno razmišljalo o samostojni občini na desnem bregu Save, industrijskem bazenu Kranja. Razlogi za njeno ustanovitev so bili podobni kot danes in kar naenkrat se je našel denar za najbolj nujne projekte, tako da je želja po lastni občini sčasoma usahnila. Lahko kaj podobnega pričakujemo tudi tokrat? Če da, bo glavni cilj 'odcepiteljev' vsaj delno dosežen.