Komunalni prispevek bo višji

Občinski svet v Škofji Loki je na zadnji seji obravnaval predlog odloka o podlagah za odmero komunalnega prispevka za obstoječo komunalno opremo na območju občine. Z njim je predlagan višji komunalni prispevek.

Škofja Loka – Temeljni cilj predloga odloka je sprejem pravne podlage za obračun komunalnega prispevka za gradnjo na območjih, ki so že opremljena z obstoječo komunalno opremo. Občina Škofja Loka vlaga veliko finančnih sredstev v gradnjo komunalne opreme in komunalni prispevek je eden izmed ključnih virov financiranja. Skladno z zakonodajo je sprejem podlag za odmero komunalnega prispevka za obstoječo komunalno opremo obvezen, če želi občina imeti možnost odmere komunalnega prispevka novograditeljem na opremljenih zemljiščih po dejanskih stroških, sklepanja pogodb o opremljanju s potencialnimi investitorji ali odmere komunalnega prispevka za načrtovano novo komunalno opremo.

Glede na pretekle investicije v občini do sedaj veljavni komunalni prispevek ne krije stroškov gradnje komunalne opreme. Ocenjeni stroški gradnje komunalne opreme so med 25 in 35 evri na kvadratni meter gradbene parcele, medtem ko je strošek po veljavnem odloku v povprečju 16 evrov. S povišanjem komunalnega prispevka se strošek opremljanja gradbene parcele zviša na 20 evrov. Kljub povišanju višina komunalnega prispevka še vedno ne bo pokrila vseh stroškov opremljanja stavbnih zemljišč, kar pomeni, da bo treba razliko kriti iz drugih virov, večinoma občinskega proračuna, so svetnikom pojasnili pripravljavci odloka. V dokumentu so opredeljene tudi občinske oprostitve plačila komunalnega prispevka, in sicer se ohranja oprostitev plačila komunalnega prispevka za industrijske in skladiščne stavbe, za nestanovanjske kmetijske stavbe pa se s 30 poviša na 50 odstotkov. Dodajo se nove oprostitve za gradnjo neprofitnih stanovanj ter za objekte, kjer je investitor Občina Škofja Loka in je gradnja v javnem interesu, namenjeni pa so za izobraževanje, znanstveno-raziskovalno delo in zdravstvo, muzeje, knjižnice, opravljanje obredov in šport, v celoti so oproščene prispevka tudi gradnje gasilskih domov.

Ravno oprostitve komunalnega prispevka so spodbudile največ razprave, saj nekateri svetniki menijo, naj bi industrija, zlasti tista, ki bolj onesnažuje, ne bila deležna oprostitev. Spet drugi svetniki so prepričani, da tudi industriji dolgujejo razvoj občine in razmeroma visok standard bivanja, čeprav bi tudi po njihovem mnenju z ugodnostmi v večji meri podpirali »zeleno« industrijo in tisto, ki ustvarja delovna mesta z visoko dodano vrednostjo. Po drugi strani pa je bilo slišati razmišljanja o višji oprostitvi za kmetijske gradnje. Kot je dejal Uroš Košir iz podjetja Lokus, ki je izdelalo predlog odloka, je komunalni prispevek res eden od mehanizmov zemljiške politike v občini, toda prostorsko politiko že pred njim krojijo prostorski akti, v katerih mora lokalna skupnost predvideti, kakšne dejavnosti bo omogočala v prostoru.