Primeri snežnih plazov nad prelazom Vršič / Foto: Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU

V visokogorju obstaja možnost snežnih plazov

Ta konec tedna bodo policisti prisotni na več izhodiščih in najbolj obiskanih planinskih turah, kjer bodo planince opozarjali na nevarnost snežnih plazov. Razmere v gorah preverite doma in na terenu, uporabljajte ustrezno opremo, v gore pa nikoli ne pojdite sami.

Vršič, Zelenica – V gorah je še vedno veliko snega, trenutno so nevarna predvsem prisojna pobočja, kjer bo ojužilo snežno odejo. Tam se bodo sredi dneva prožili spontani plazovi mokrega snega in zdrsni plazovi, opozarja policija. Izogibati se je treba tudi odprtim območjem z napihanim snegom in grapam ter žlebovom tik pod grebeni, kjer je še veliko snega, ki se lahko sproži tako spontano kot tudi ob manjši dodatni obremenitvi. Območja klož so večja, klože pa debelejše kot navadno, tudi tam, kjer jih nismo vajeni. Zaradi močne otoplitve se bo nevarnost proženja snežnih plazov v prihodnjih dneh še povečala, prehodno pa so možni tudi večji plazovi mokrega snega.

Varljiv občutek varnosti

V zadnjem obdobju se je v gorah zgodilo več nesreč, tudi ta konec tedna pa ponuja višje temperature in lepo vreme, s tem pa prinaša tudi zelo varljiv in nerealen občutek varnosti. Ker so razmere v gorah nevarne, bodo policisti v soboto in nedeljo prisotni na več izhodiščih in na najbolj obiskanih planinskih turah, kjer bodo obiskovalcem preventivno svetovali in jih opozarjali na nevarnosti. Z aktivnostmi za zagotavljanje splošne varnosti ljudi v gorah želijo preprečiti morebitne nesreče in tako ohraniti dragocena življenja.

Policisti bodo tako oba dneva svetovali in opozarjali planince in turne smučarje, ki odhajajo v smeri Zelenice, Vršiča, Krn–Drežnica ter Kokrškega in Kamniškega sedla. Prav tako bodo oba dneva svetovali in opozarjali alpiniste, ki odhajajo v smeri Sinji slap izhodišče–Teranova smer, vstop v grapo med Veliko Babo in Ledinskim vrhom. V soboto bodo prisotni tudi v Logarski dolini za vse, ki bodo šli v smeri Okrešlja, Kamniškega, Savinjskega ter Turskega žleba.

Policisti obiskovalce gora pozivajo, naj pred odhodom v gore preverijo razmere in se o njih prepričajo tudi na terenu. »Pri tem uporabite zanesljive vire in metode. Ne zadržujte se na nevarnih območjih. Imejte ustrezno opremo, ki jo morate znati pravilno uporabljati. Na plazovitih območjih med opremo sodi tudi plazovni trojček (plazovna žolna, sonda in snežna lopata). Hodite vsaj v dvoje, izbirajte pa smeri, ki ustrezajo vašemu znanju, psihofizični pripravljenosti, opremi in so varne,« dodajajo.

Verjetnost preživetja ob plazu je majhna

Statistika kaže, da kar 52 odstotkov popolnoma zasutih v plazovih umre. Večina zasutih je tudi poškodovanih, pri čemer je treba upoštevati, da je vsak kubični meter snega težak več sto kilogramov in da ta sila izjemno pritiska na telo. V primeru zasutja plazovna žolna človeka sicer ne varuje pred plazom, vendar pa omogoča reševalcem, da ga v najkrajšem možnem času najdejo. Poškodbe pa so za gornika lahko usodne tudi, če ga plaz ne zasuje in ga samo odnese s sabo.

Agencija za okolje ta konec tedna napoveduje povečano nevarnost plazov, zaradi pomrznjenega snega pa obstaja tudi nevarnost zdrsov. Kot so zapisali na spletni strani, »se bo snežna odeja v prihodnjih dneh sesedala in preobražala. Čez dan se bo na osončenih legah zmehčal, ponoči pomrznil, zato bo obstajala velika nevarnost zdrsov. Sredi dneva in popoldne bo zato na prisojnih pobočjih verjetnost za kakšen plaz večja kot v osojah, kjer pa bo še vedno glavna nevarnost napihan sneg, ki se bo lahko splazil že ob manjši obremenitvi. Pričakujejo tudi velike plazove mokrega snega.

»Če se kljub vsem pripravam in varnostnim ukrepom zgodi nesreča, takoj pokličite številko za klice v sili 112,« še svetujejo policisti.

Video simulacija plazu: Vršič in Zelenica (Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU in Služba za varstvo pred snežnimi plazovi Zelenica – Tržič), ki je dostopna tudi na strani PU Kranj na Facebooku