Zima je letos končno s snegom tako bogata, kot so si v gorenjskih turističnih središčih že dolgo želeli, a so zaradi trenutnih razmer vse misli že uprte v poletje.

Lani pričakovano manj tujih in veliko več domačih gostov

Tudi številke potrjujejo vtise preteklega leta na področju turizma: epidemija je zaprla vrata večini tujih turistov, gorenjske turistične bisere so spet odkrivali domači gostje. Zimska sezona je zamujena, ugotavljajo turistični delavci, vse moči so usmerjene v priprave na poletje pa tudi v oblikovanje novih dolgoročnih strategij.

Bled, Bohinj, Kranjska Gora – Turizem se je tudi v Sloveniji zaradi pandemije znašel v najhujši krizi doslej. In čeprav so bile po podatkih Slovenske turistične organizacije na državnem nivoju lani med občinami po številu ustvarjenih prenočitev najvišje prav gorske občine, med katere sodijo gorenjski turistični biseri Bled, Bohinj in Kranjska Gora, so številke tudi tam tako rekoč neprimerljive z vsem, kar so beležili v zadnjih desetih letih.

Upad števila nočitev v letu 2020 v primerjavi z letom 2019 je 30-odstoten, ugotavljajo v Turizmu Kranjska Gora. »Največji je bil pri tujih gostih, 64 odstotkov, medtem ko je bilo med domačimi turisti število višje za 52 odstotkov. Kranjska Gora je bila namreč ena izmed treh destinacij, na katerih je bilo unovčenih največ turističnih bonov,« je povedala Mojca Mežek iz Turizma Kranjska Gora.

Podaljšal se je čas bivanja

Podobno je bilo v Bohinju, kjer so beležili celo okoli 70-odstoten upad tujih gostov glede na leto poprej, a je bilo po drugi strani domačih gostov skoraj še enkrat toliko kot lani, precej, na skoraj tri dni, pa se je podaljšal tudi čas bivanja v Bohinju.

V občini Bled je bilo v letu 2020 ustvarjenih 170.084 prihodov turistov, 67 odstotkov manj kot leto prej, in 433.800 prenočitev, kar je 62 odstotkov manj kot leto prej. V primerjavi z letom 2019 se je za 14 odstotkov podaljšala povprečna doba bivanja, in sicer na 2,5 dneva, najmočnejši trgi pa so bili Slovenija, Nemčija in Italija.

Na mnoga vprašanja še ni odgovorov

Kot je povedala Romana Purkart, so se vse leto sproti prilagajali razmeram. »Tako kot drugod po državi so tudi pri nas slovenski gostje odločilno pomagali pri tem, da je bilo poletje na Bledu vsaj približno običajno. Letos spet čakamo – kdaj bomo lahko odprli, kako bo s prireditvami in dogodki, kaj bo dovoljeno in kaj ne, kako bomo lahko potovali, bodo uvedli 'covid potne liste' … Vse to so vprašanja, na katera sedaj nimamo odgovorov. Turizem Bled sicer vse svoje aktivnosti načrtuje tako, kot da bo poletje vsaj približno 'normalno' – če ne bo, bomo pač odvzemali, rezali, krčili … Upamo, da če z odprtjem ne bo šlo za veliko noč, da bo pa vsaj za prvomajske praznike.«

Poudarek na komuniciranju

Mojca Mežek pojasnjuje, da so v Kranjski Gori v času zaprtja hotelov ter prepovedi obratovanja lokalov in ostalih gospodarskih dejavnosti velik poudarek dali informiranju in komunikaciji s turističnim gospodarstvom v zvezi z epidemijo, veljavnimi odloki in ukrepi, obenem pa nadaljevali aktivnosti za predrugačenje kolektivne blagovne znamke, se pripravljali na razpise ter oblikovali krovno kampanjo za leto 2021. »Čudovito zimsko vreme smo izkoristili za snemanje novih promocijskih videov in fotografij,« je še povedala.

Za poletno sezono v Kranjski Gori pričakujejo, da bo podobna lanski, saj je vlada tik pred koncem leta podaljšala veljavnost turističnih bonov do konca leta 2021, neizkoriščenih pa je ostalo še dve tretjini vseh.

Oblikovali načrt razvoja

Tudi v Bohinju so čas, ko so turistične kapacitete ostale zaprte, porabili za temeljit razmislek, kako naprej. »V povezavi biosfernega območja Julijske Alpe smo se dela lotili z veliko vnemo in oblikovali številne predloge ukrepov za reševanje turizma. Mnoge utečene vzorce smo popolnoma predrugačili in rečem lahko, da nam je covid-19 pomagal do enega boljših načrtov razvoja regijske povezanosti v Sloveniji,« je vendarle tudi optimističen Klemen Langus, direktor Turizma Bohinj. Turizem daje pomemben ekonomski pečat regiji, zato mora biti generator trajnostnih sprememb in razvoja, je prepričan Langus, ki prav trenutne razmere vidi kot priložnost za nov začetek v pravo smer.