Zbrali že skoraj tri tisoč podpisov

Na Jesenicah nadaljujejo zbiranje podpisov za ohranitev splošne bolnišnice. Razburjenje je povzročil tudi bodoči minister za zdravje, ki je dejal, da je zanj optimalna lokacija Radovljica.

Tako župan Blaž Račič kot vodja posvetovalne skupine in podžupan Miha Rebolj poudarjata: bolnišnice na Jesenicah ne damo.

Jesenice – Do včeraj so v peticiji Občine Jesenice za ohranitev dejavnosti splošne bolnišnice na Jesenicah zbrali že več kot 2800 podpisov. Peticijo je mogoče podpisati še mesec dni.

Prejšnji teden se je prvič sestala tudi posvetovalna skupina za ohranitev splošne bolnišnične dejavnosti na Jesenicah. Jeseniški župan Blaž Račič je njene člane imenoval kot odziv na radovljiško skupino, sestavljajo pa jo direktorica Razvojne agencije Zgornje Gorenjske Eva Štravs Podlogar, državni svetnik Bogomir Vnučec, direktor Splošne bolnišnice Jesenice Mark Toplak, vodja oddelka za okolje in prostor na Občini Jesenice Valentina Gorišek, direktor podjetja Atelje Prizma Domen Zalokar in podžupan Občine Jesenice Miha Rebolj, ki skupino vodi. Dodatno je župan v skupino imenoval tudi predstavnico Fakultete za zdravstvo Angele Boškin Sanelo Pivač.

Članom skupine (odsoten je bil le Bogomir Vnučec) je župan Račič pojasnil namen imenovanja skupine ter pričakovanja, ki jih ima od njenih članov ne le sam kot župan, temveč celotna lokalna skupnost. Cilj članov skupine mora biti po njegovem mnenju ohranitev dejavnosti regionalne bolnišnice na območju občine Jesenice.

Občina Jesenice je konec leta 2018 naročila izdelavo dokumenta Prostorsko programske preveritve umestitve regijske bolnišnice na območju občine Jesenice. Dokument vsebuje analizo stanja prostora in variantne rešitve umestitve bolnišnice na območju občine Jesenice. Člani skupine bodo do naslednjega sestanka, ki je predviden v prvi polovici marca, dokument pregledali in podali pripombe in predloge.

Ob tem pa je razburjenje na Jesenicah povzročila tudi izjava kandidata za ministra za zdravje Janeza Poklukarja na zaslišanju v državnem zboru glede lokacije gorenjske regijske bolnišnice. Kot je dejal, je po njegovem osebnem mnenju »glede na to, kako regija leži, seveda optimalna lokacija Radovljica«. A kot je poudaril, to ne pomeni, da se katera koli zdravstvena dejavnost na zdajšnji lokaciji umika. Omenil je možnost vzpostavitve mestne bolnišnice, ki bi jo lahko upravljala Fakulteta za zdravstvo Angele Boškin, priložnost pa je tudi v ureditvi negovalne bolnišnice. »Na zdajšnji lokaciji pa za neko pravo, sodobno bolnišnico ni rešitve,« je menil. Ob tem pa je za gradnjo regijske bolnišnice omenil tudi trejo možno lokacijo, to je Kranj.