Število okužb na Gorenjskem se zadnje dni ponovno nekoliko povečuje, eden od razlogov bi bil lahko tudi ta, da je Gorenjska privlačna turistična destinacija. / Foto: Gorazd Kavčič

Gorenjska se obrača navzgor

Gorenjska statistična regija je po številu novih primerov okužb tretja najslabša regija v državi. Irena Grmek Košnik iz NIJZ Kranj: »Epidemija traja dolgo in verjetno so pravila ponekod tudi popustila. Tvegana so zasebna druženja. Poleg tega Gorenjska meji na Avstrijo, kjer so že prepoznali razširjenost različic tako britanskega kot južnoafriškega genotipa.«

Predvidevam, da v naslednjih tednih vendarle pridemo v rumeno fazo, pravi doc. dr. Irena Grmek Košnik.

Kranj – Število okuženih na Gorenjskem se je v zadnjem obdobju ponovno povečalo. Če je bila še pred tedni Gorenjska med regijami, ki so imele najboljše epidemiološke podatke, je zdaj tretja najslabša regija. Sedemdnevno povprečje novih primerov na sto tisoč prebivalcev je bilo v soboto 43,4, kar jo uvršča takoj za obalno-kraško in primorsko-notranjsko regijo, kjer so razmere ta hip najslabše. »Gorenjska se obrača navzgor,« so zapisali tudi na Covid-19 Sledilniku.

Število aktivnih primerov na sto tisoč prebivalcev na Gorenjskem znaša 587. Največ aktivnih primerov je v občini Kranj (348), sledijo občine Škofja Loka (118), Jesenice (107), Radovljica (99), Tržič (93), Šenčur (69), Bled (60), Cerklje (57), Železniki (51), Žirovnica (51) ...

V zadnjem obdobju so se v nekaterih občinah pojavila manjša žarišča okužb, kot denimo v Preddvoru, Žirovnici, na Jezerskem, v Kranjski Gori, Šenčurju ...

Stanje v vrtcih in šolah

In kakšno je stanje po gorenjskih vrtcih in šolah? V zadnjem tednu so se po podatkih Covid-19 Sledilnika z okužbami soočali v 41 šolah oziroma enotah vrtca. Največ, 17, jih je bilo v Osnovni šoli Škofja Loka - Mesto, kjer sta dva oddelka v karanteni zaradi okužbe pri učencih oziroma učitelju. Zaradi okužbe je bilo odsotnih tudi nekaj učencev in učiteljev iz ostalih razredov. Na Osnovni šoli Jakoba Aljaža je bilo prejšnji teden zaradi okužbe doma deset učencev in pet učiteljev. Na Osnovni šoli Stražišče pa je bilo doma petnajst učencev.

V Kranjskih vrtcih je zaradi okužbe odsotnih sedem zaposlenih, v karanteni pa so trije oddelki otrok. Najslabše je bilo stanje v začetku meseca, ko je bilo odsotnih kar 31 zaposlenih, v domači karanteni pa deset oddelkov otrok.

Pravila verjetno ponekod popustila

Za komentar epidemioloških razmer na Gorenjskem smo prosili doc. dr. Ireno Grmek Košnik iz kranjske območne enote NIJZ.

»Vzrokov je verjetno več. Epidemija traja dolgo in verjetno so pravila ponekod tudi popustila. Tvegana so zasebna druženja. Poleg tega Gorenjska meji na Avstrijo, kjer so že prepoznali razširjenost različic tako britanskega kot južnoafriškega genotipa. Gorenjska regija ima veliko dnevnih migrantov in poslovnih poti v Avstrijo, zato obstaja večje tveganje, da se različice virusa razširijo tudi med prebivalci te regije. Gorenjska je tudi privlačna turistična destinacija,« je povedala. Na vprašanje, kaj meni, kako se bo epidemija na Gorenjskem razvijala v prihodnjih dneh in tednih, pa je odgovorila, da je vsaka napoved nehvaležna.

»Pomembno je, da se držimo priporočil in ukrepov, kot so uporaba mask v zaprtih prostorih in kjer je težko vzdrževati varnostno razdaljo, varnostna razdalja, higiena rok in kašlja, prezračevanje zaprtih prostorov, da s simptomi prehlada ostanemo doma. Tako preprečujemo širjenje okužbe. Pomembno je tudi, da se izogibamo potovanjem in da počitnice preživljamo doma.

Osebno sem še vedno optimistka. Predvidevam, da v naslednjih tednih vendarle pridemo v rumeno fazo, ki bo omogočila, da se tudi dijaki vrnejo v šolske klopi, da se odpre pouk na fakultetah, da se za vse odprejo dijaški in študentski domovi ter da se sprostijo ostale servisne dejavnosti in ukine prepoved gibanja v nočnem času v celi državi oziroma po regijah,« je dodala.