Visoka stopnja ogroženosti

V Sloveniji velja od 23. januarja dalje visoka stopnja ogroženosti zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih, od konca lanskega leta pa tudi zakon o nujnih ukrepih.

Država spodbuja upravljavce lovišč k lovu na divje prašiče tudi s finančnimi spodbudami. Za vsako odstreljeno žival obeh spolov v prvem življenjskem letu in za vsako žival ženskega spola znaša spodbuda sto evrov, za druge kategorije divjih prašičev moškega spola pa petdeset evrov.

Kranj – Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je izdala sklep, po katerem velja od 23. januarja dalje na celotnem ozemlju države visoka stopnja ogroženosti zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih. Uprava se je za to odločila zaradi neugodne epizootiološke situacije v sosednjih državah, še zlasti na Madžarskem, kjer se je lani število primerov afriške prašičje kuge pri divjih prašičih v primerjavi z letom prej potrojilo, bolezen pa se je razširila proti zahodu države še v eno regijo. Bolezen se je lani pri divjih prašičih na novo pojavila v dveh evropskih državah – v Nemčiji in v Srbiji, pri domačih prašičih pa se je na novo pojavila v Moldaviji in na Slovaškem.

Z dnem razglasitve visoke stopnje ogroženosti so v Sloveniji začeli veljati nekateri ukrepi iz nedavno sprejetega zakona o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih. Prepovedano je premeščanje divjih prašičev iz lovišč in obor na druge lokacije v Sloveniji, prav tako pa tudi sprejemanje živih divjih prašičev iz drugih držav Evropske unije in iz tretjih držav. Upravljavci lovišč morajo izvajati intenzivni odstrel divjih prašičev, pri tem pa lahko uporabljajo tudi posebno opremo, ki sicer v normalnih razmerah ni dovoljena – umetni vir svetlobe, nočno optiko ... Na krmiščih, do katerih imajo dostop tudi divji prašiči, je prepovedano krmljenje z živalskimi stranskimi proizvodi. Pri lovu je treba izvajati biovarnostne ukrepe, kot so čiščenje in razkuževanje obutve, vozil in opreme, potrebno pa je tudi vodenje podatkov o udeležencih skupinskega lova in ustrezno ravnanje z živalskimi stranskimi proizvodi. Najdbo morebitnih poginulih divjih prašičev je treba čim prej prijaviti centru za obveščanje na številko 112.