Brigita Smrekar s hčerko Mijo, ki je konec leta 2019 zbolela za akutno limfoblastno levkemijo. Brez las je bila slabo leto, lasulje pa ni potrebovala. / Foto: Gorazd Kavčič

Lasulje v Slovenijo, lasje v Anglijo

Dobrodelna organizacija Little Princess Trust iz Anglije za slovenske otroke, ki so zaradi raka ostali brez las, brezplačno izdeluje lasulje. V Sloveniji v zahvalo zanje zbirajo čope odstriženih las. Vodja akcije, na katero je izjemen odziv, je Brigita Smrekar iz Kamnika.

Petnajstega februarja je bil mednarodni dan boja proti otroškemu raku. Otroci, ki so zboleli za rakom, se zdravijo v tretjem nadstropju pediatrične klinike v Ljubljani, zato se jih je prijelo ime junaki tretjega nadstropja. Junaki so tako otroci kot njihove družine, ki se soočajo s to težko boleznijo in zdravljenjem.

Eden izmed stranskih učinkov zdravljenja je tudi izpadanje las, kar je še posebej težko sprejemljivo za dekleta. Nekatere rešitev vidijo v lasulji. Ta pa ni poceni. Kot pravi Brigita Smrekar, stane tudi več kot tisoč evrov, država pa na leto prispeva 82 evrov. »Zato je pomembno, da so starši seznanjeni, da lahko otroci dobijo lasuljo brezplačno, če se zanjo seveda odločijo,« pove Kamničanka, ki je vez med Društvom Junaki 3. nadstropja in fundacijo Little Princess Trust iz Hereforda v Angliji, kjer izdelujejo lasulje za otroke, ki so zaradi raka ostali brez las. »V društvu so me pozvali, če bi jim pomagala pri projektu, s pomočjo katerega bi našli rešitev za lasulje za naše otroke. V tistem času je sestrična zbirala lase in brezplačno strigla vse, ki so jih bili pripravljeni darovati za to organizacijo. Prišla sem na idejo, da bi jih povprašala, ali bi bili morda pripravljeni sodelovati tudi z nami oziroma izdelovati lasulje za naše otroke. Bili so navdušeni in tako se je začelo. Zbiranje las sem nato prevzela jaz. Sem frizerka in tudi mama 8-letne Mije, ki je konec leta 2019 zbolela za akutno limfoblastno levkemijo. Kmalu je ostala brez las, a lasulje ni potrebovala. Karakterno je zelo močna deklica. Brez las je bila slabo leto dni, kar je glede na bolezen zelo kratek čas. Sedaj so ji lasje že zrasli nekaj centimetrov, in če bo ostala zdrava, potem je to to,« pove Smrekarjeva.

Frizerski salon ima v Domžalah in k njej prihajajo čopi las iz vse Slovenije. Akcija zbiranja las se je začela v začetku lanskega leta, pred kratkim je prišla v javnost in odziv po tem je izjemen. Lase še vedno zbirajo. »Kdor se odloči za to, se lahko ostriže pri svojem frizerju, shrani lase in jih nato pošlje v salon Frizerski studio 3ka v Domžalah. Dolgi naj bodo vsaj 30 centimetrov in oprani s šamponom, a brez balzama. Las v Anglijo še nismo poslali, so pa od tam za slovenske otroke namenili že tretjo lasuljo. Poudarila bi, da tudi če pri nas ne bi zbirali las, bi otroci še vedno prejemali lasulje. Ne glede na to se mi zdi lepa gesta, če oni nekaj dobrega naredijo za nas, da tudi mi njim nekaj damo. Čopi las so najmanj, kar jim lahko vrnemo,« je še povedala Brigita Smrekar.