Kdaj?

Kot novinarka, ki je med drugim zadolžena za poročanje iz občine Železniki, sem spremljala tudi katastrofalne poplave v Železnikih leta 2007. Nikoli ne bom pozabila razdejanja in grozljivih prizorov, ki so naju s fotografom pričakali, ko je Selška Sora toliko upadla, da je bila cesta spet prevozna in sva se uspela prebiti do z blatom prekritih Železnikov. V nadaljevanju sem, tako kot drugi novinarski kolegi, spremljala sanacijo opustošenih območij, ki so jo spremljali tudi pozivi k čimprejšnji zagotovitvi poplavne varnosti. Koliko člankov sem do danes napisala o tem, niti ne vem. Vsekakor veliko.

Prihodnje leto bo minilo že 15 let od katastrofe v Železnikih, in prav nedopustno je, da jih država še vedno ni zaščitila pred visokimi vodami. Resda gre za obsežen in izjemno zahteven projekt in je skorajda nemogoče, da bi vse potekalo brez težav, kljub temu pa si v Železnikih niso predstavljali, da bo do njegove izvedbe preteklo že toliko vode. Tedanji župan je še v intervjuju slabo leto po poplavah optimistično napovedoval, da bi se gradnja lahko začela leta 2010 ali vsaj 2011.

Pa se seveda ni. Državni prostorski načrt za protipoplavne ukrepe so pod streho spravili šele leta 2013. Sledili so projektiranje načrtovanih ureditev, priprava vloge za črpanje evropskih sredstev, pridobivanje potrebnih soglasij in zemljišč … Postopki so se še naprej vlekli, spremljali so jih različni zapleti. Pet let po poplavah smo, na primer, poročali, da bo projekt izveden »šele« do leta 2018, deset let po ujmi so rok zamaknili na konec leta 2022, pred dobrima dvema letoma, ko so bila odobrena evropska sredstva, pa so ga podaljšali še za eno leto. …

Direkcija RS za vode je ta čas vendarle v pričakovanju pridobitve prvih delnih gradbenih dovoljenj za protipoplavne ukrepe. Trenutno tudi vodijo postopek za izbiro izvajalca za prvo fazo ukrepov na Selški Sori in njenih treh pritokih. Kdaj bo končan, je težko napovedati, saj smo na takih razpisih že kar navajeni na različne pritožbe ponudnikov. Projekt pa je zanje zagotovo mamljiv, saj je samo prva faza ocenjena na 17 milijonov evrov, približno toliko naj bi stala tudi druga, ki zajema gradnjo zadrževalnika.

Direkcija je tako poleg osmih prijav za izvedbo prve faze že prejela tudi zahtevek za revizijo. Kljub temu so optimistični in si, kot pojasnjujejo, prizadevajo, da bi se gradnja začela že to poletje. Tega si seveda želijo tudi v Železnikih. K sreči jim narava prizanaša že skoraj desetletje in pol. Da si le ne bo premislila …