V žirovski Alpini bodo odpuščali

Za preteklo leto v Alpini sicer še ne razpolagajo s končnim poslovnim rezultatom, a bo izguba večja, kot so predvidevali, predvsem zaradi izpada prihodkov kot posledice ukrepov zaradi pandemije, zelene zime v sezoni 2019/2020 in dolgotrajnega zaprtja smučišč.

Žiri – »Posledica tega je zmanjšanje povpraševanja na enem delu in nujnost racionalizacije poslovanja tudi z zniževanjem števila zaposlenih preko programa presežnih delavcev in z mehkimi metodami ter zapiranje nedobičkonosnih trgovin v celi maloprodajni mreži,« so pojasnili v žirovski Alpini. V teh dneh bodo pogodbo o zaposlitvi iz poslovnih razlogov odpovedali 18 zaposlenim v proizvodnji in drugih službah na sedežu podjetja v Žireh, devetim pa bodo ponudili spremembo pogodbe. S tako imenovanimi mehkimi metodami pa se bo delovno razmerje skupaj prekinilo dvajsetim zaposlenim, pri čemer bodo 14 zaposlenim odpovedali pogodbo o zaposlitvi iz poslovnega razloga z možnostjo prejemanja nadomestila na zavodu za zaposlovanje do izpolnitve pogojev za upokojitev, šest zaposlenih pa se bo redno starostno upokojilo.

»Zmanjšanje zaposlenih je nujno in je posledica različnih dejavnikov, ki so vplivali na zmanjšanje povpraševanja na eni strani ter optimizacijo poslovanja in zagotavljanje njegove konkurenčnosti na drugi strani,« so razložili v Alpini. Kot so pojasnili, je že zelena zima v sezoni 2019/2020 negativno vplivala na prodajo zimske športne obutve, manjše povpraševanje po smučarskih čevljih je bilo tudi v letošnji smučarski sezoni zaradi dolgotrajnega zaprtja smučišč po Evropi. Lansko skoraj štirimesečno zaprtje celotne maloprodajne mreže trgovin v Sloveniji in dvomesečno zaprtje na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini ter Srbiji, kjer je Alpina prav tako prisotna z lastno maloprodajno mrežo, pa je slabo vplivalo predvsem na prodajo modne obutve in posledično z zamikom tudi na manjše potrebe po proizvodnji tovrstnih izdelkov. Zato so se odločili za optimizacijo poslovanja tudi z zapiranjem nedobičkonosnih trgovin, obenem pa vlagajo v izboljšanje nakupovalne izkušnje za kupce tako na spletu kot na fizičnih prodajnih mestih.

V Alpini sicer že od leta 2016 poteka finančno prestrukturiranje, a vpliv pandemije in posledično ukrepi držav za zajezitev covida-19 so pomembno upočasnili uspešnost tega postopka, so razložili v Alpini in dodali, da so v teku pogovori z večinskim lastnikom, to je Družbo za upravljanje terjatev bank.