O komunikaciji

Odstopi niso sestavni del repertoarja slovenskih politikov in tudi zadnje dogajanje v Komendi temu pritrjuje. Župan Stanislav Poglajen je sicer že napovedal svoj odstop, sklical izredno sejo, na kateri naj bi s tem seznanil svetnike, a si je vmes premislil in javnost obvestil, da bo ostal na županskem položaju, le da bo funkcijo odslej opravljal nepoklicno. Župan ima do takšne odločitve vso pravico, svetniki pa ga k odstopu ne morejo prisiliti, saj so mu mandat podelili volivci.

Verjetno ne moremo vse odgovornosti v zvezi z zadnjim dogajanjem v Komendi naprtiti županu Stanislavu Poglajnu. Zadeva Palmarium se vleče še iz časa njegovega predhodnika Tomaža Drolca. Za razlastitev zemljišč se je res odločil Poglajen, a kot pravi, v želji ravnati v dobro občanov, saj so bila ogrožena evropska sredstva za izgradnjo kanalizacije v Komendi in sosednjih občinah.

Črno-bela ni niti zadeva v zvezi z zapiranjem odlagališča inertnih odpadkov v Suhadolah, kjer je država v strahu pred kaznijo sodišča EU pripravljena odpadke odstraniti na stroške občine. To bi Komendo lahko stalo kar deset milijonov evrov, kar predstavlja krepko več kot en celoten občinski proračun. »V tem primeru lahko občino zapremo,« je komentiral eden od občinskih uradnikov.

Kljub temu oziroma prav zato, ker stanje v občini več kot očitno ni rožnato, pa izmikanje javnosti, ki smo mu bili priča v zadnjih tednih, ni prava pot. Še zlasti če v Komendi menijo, da je pravica na njihovi strani, bi morali sami stopiti pred občane in jim predstaviti svoje argumente, saj zavijanje v molk med ljudmi seje le dodaten dvom in zmedo. Ne nazadnje imajo občani pravico izvedeti o rečeh, ki lahko bistveno vplivajo na kvaliteto življenja v njihovem domačem okolju.

Zanimivo je sicer, da so svetniki županu očitali prav pomanjkanje komunikacije tako javnosti kot občinskega sveta, nato pa so sami izglasovali zaprtje februarske seje in s tem javnost postavili pred vrata. Še pred dobrima dvema tednoma so župana menda soglasno pozvali k odstopu, ko pa si je ta nazadnje premislil, jih je večina njegovo odločitev pospremila brez besed. Če so kdaj bili, zdaj niso več tako zelo enotni, kar očitno ve tudi župan, ki bo dva imenoval za podžupana.

Dva podžupana sicer nista zagotovilo za večjo transparentnost delovanja, kakor so odločitev pojasnjevali predlagatelji. Za bolj javno delovanje lahko največ storijo vsi vpleteni sami. Ne le župan, ki je nazadnje svoje odločitve pojasnil, temveč tudi občinski svetniki, ki se lahko odločajo, ali bodo javnosti v ob morebitnih prihodnjih zapletih dopustili vpogled v dogajanje na občinskem svetu.