Spletni koncerti v živo

Tako se po novem imenujejo koncerti, ki si jih lahko ogledate – nekatere proti plačilu, druge brezplačno – iz udobja domačega naslonjača. S pomočjo tablice, računalniškega ekrana, mobitela ali v nekaterih primerih celo po televiziji. Glasbeniki pa nastopajo v živo v izbranem prostoru, tako da gre v bistvu za prenos v živo.

Zadnje čase pa opažamo, da se velika domača glasbena imena selijo na plačljive kanale na Youtubu. »Najboljši sosed« si je recimo omislil kar posebno spletno platformo oziroma – če posplošimo – svojo spletno televizijo.

Ena izmed organizatork porok je pred kratkim izjavila, da je bilo lansko covidno leto generalka za letos, tako da so se nekako navadili, prilagodili, spremljajo aktualne ukrepe in svetujejo mladoporočencem glede na situacijo v danem trenutku. Tudi koncertna industrija je kar hitro ugotovila, da čeprav je celotna industrija dogodkov obstala, ne more kar nehati obstajati. Tudi ta se skuša prilagoditi razmeram, v katerih smo se znašli. Preselila se je na splet, kar pa na dolgi rok najverjetneje ne predstavlja rešitve, saj kakorkoli obračamo, ne moremo potegniti vzporednice z vzdušjem, energijo množičnih ali intimnih koncertov iz časov pred koronasituacijo.

Dnevi se daljšajo, pomlad je pred vrati, poletje bo tu, kot bi mignil. Glede na aktualno stanje, ki ga povzroča prisotnost novega koronavirusa, je slovenska koncertna industrija še vedno v podobnem krču, kot je bila pred letom dni. Med organizatorji koncertov in tudi drugih dogodkov, predvsem na prostem, pa kljub pomanjkanju optimizma sicer tli rahla iskrica upanja, da bo letošnje poletje zanje boljše od lanskega. (Veseli bodo že, če bo mogoče organizirati vsaj kakšen dogodek ...) Tudi Srečko Štagar, ki je zadolžen za organizacijo prireditev v Zavodu za turizem in kulturo Kranj, sicer ostaja optimist, a se zaveda resnosti situacije. »Gospodarske družbe in ostali subjekti, ki delujejo v prireditvenem sektorju, so po enem letu prepovedi organiziranja dogodkov že povsem izčrpani. Če zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja okužb izgubimo še eno poletje, ki s festivali in ostalimi množičnimi prireditvami zagotavlja največji delež prihodka v prireditvenem sektorju, bo škoda za večino udeleženih prevelika, da bi se ta sektor sploh še kdaj postavil na noge,« je odkrit. »Upad prihodkov je po nekaterih ocenah več kot 75 odstotkov. Veliko nevidnih deležnikov na odru, ob njem in za njim je zaradi preživetja že zamenjalo poklice,« nič ne olepšuje. »Obeti so slabi,« zaključi.