Andrej Podbevšek in Aleš Jaklič

Razvili so pametno sidranje

Zagonsko podjetje SeaVision je zmagalo na evropskem razpisu My Galileo Solution, uspeha pa se veselita tudi Kamničana Andrej Podbevšek in Aleš Jaklič, ki sta del štiričlanske ekipe. Razvili so sistem sidranja, ki pa ni bolj varen in prijazen le za posadko, ampak tudi za morsko dno in tamkajšnje habitate.

Kamnik – Ekipa zagonskega podjetja SeaVision, ki jo poleg Andreja Podbevška iz Mekinj in Aleša Jakliča iz Kamnika sestavljata tudi Matija Jašarov in Anže Peklenk, je kot prva na svetu razvila sistem za pametno sidranje VisionAnchor, s katerim je prepričala Agencijo za evropski GNSS (globalni navigacijski satelitski sistem) ter med več kot 300 zagonskimi podjetji osvojila prvo mesto. Zmaga na razpisu jim je zagotovila finančno investicijo v vrednosti 40 tisoč evrov, ki jim bo pomagala pri nadaljnjem razvoju sistema.

»Ideja je nastala, ko sta si Matija Jašarov in Anže Peklenk prvič izposodila čoln. Pri prvem sidranju sta izgubila sidro. Eno uro sta bila z izposojenim čolnom v zalivu, in ko sta hotela dvigniti sidro, sta ugotovila, da sidra ni. Samo veriga je še ostala. Sidro sta poskušala najti, vendar sta bila v eni uri daleč stran od začetne pozicije sidranja in sidra nista nikoli našla. Da sta lahko vrnila izposojen čoln, sta morala v bližnjo navtično trgovino po novo sidro. Razmišljala sta, zakaj je sidranje tako 'zaostalo'. Kos kovine, pričvrščen na verigo, ki ga vržeš v vodo in upaš na najboljše,« opiše Andrej Podbevšek, ki je z Matijo dolgoletni prijatelj in sta skupaj že sodelovala pri več projektih. Ker pa je Andrej jadralec že od malih nog, je bilo sodelovanje pri razvoju pametnega sidranja neizogibno. Trem soustanoviteljem podjetja se je nekoliko kasneje pridružil še Aleš Jaklič. Skovali so idejo o pametni boji, ki s pomočjo satelitskih navigacijskih sistemov in video nadzora mogoča varno sidranje. Sistem VisionAnchor temelji na sidrni boji s podvodno kamero in lokacijskim modulom, ki uporabniku omogoča, da pozicijo sidra spremlja kar na svojem pametnem telefonu. Dodatno je VisionAnchor opremljen tudi z varnostnim sistemom, ki v primeru nevarnega premika sidra sproži alarm in s tem uporabniku omogoči, da pravočasno reagira. Produkt pa prinaša tudi rešitve za varovanje območij z zaščitenim podvodnim rastjem, kot so koralni grebeni in ogrožena morska trava Posidonia oceanica. 

»Pametno sidranje je bolj varno za posadko in za morsko dno, saj se lahko kapitan s pomočjo podvodne kamere odloči, kje oz. na kaj bo odvrgel sidro. Do sedaj so ljudje sidrali 'na slepo'. V morju je veliko zaščitenih bitij in rastlin, ki jim s sidranjem uničujemo habitat. Vendar, ker jih ne vidimo, nas to ne gane toliko,« nam pojasni Andrej.

Izdelek bodo v prihodnjih mesecih ponudili v testiranje prvim uporabnikom, jasna pa je tudi njihova vizija. »Čez pet let se vidimo v vseh sedmih morjih sveta. Naša vizija je pomagati tako kapitanom kot tudi občasnim uporabnikom morskih plovil, da se bolj varno in pametno sidrajo in s tem tudi ohranjajo morsko dno,« zaključita Andrej in Aleš.