Andreja Peklaj v središče svoje pozornosti postavlja čutno doživljanje kraške gmajne. / Foto: Igor Kavčič

Barve kraške gmajne

Kriki in šepetanja ... in pesem je Andreja Peklaj naslovila razstavo fotografij, ki je te dni na ogled v Galeriji Janez Puhar v Stolpu Škrlovec v Kranju. Izkušena mojstrica fotografije nas povede na Kras.

Kranj – Natančneje: na tokratni razstavi nas Andreja Peklaj popelje na kraško gmajno in jo predstavi skozi svoja raznovrstna stanja in barve, ki v posameznih obdobjih slikajo krajino. Naj gre za slikovite odseve razbohotene pomladi ali pa rjavordeče odtenke, ki jih v nizko gozdno rastje prinaša tihi jesenski čas. Avtorica je namreč motive izbirala v kraški gmajni, poraščeni s hrastiči in nizkimi borovci, razmejeno z zidki, ki se jih oprijemlje zimzeleni bršljan.

V središču njene pozornosti je za ta del Slovenije značilni ruj. »Zanimiv je skozi vse leto, naj bo to poleti, ko cveti, ali pa jeseni, ko se ta razplamti v razkošno, ognjenordeče žarenje,« pove Andreja Peklaj; da že dolga leta hodi na Kras, da bi fotografirala tamkajšnje naravno okolje. Tokrat na fotografijah vidimo, da je ruj lahko še kako zanimiv tudi pozimi, ko od njega ostane samo »ogrodje« v podobi množice drobnih vejic. Naj bo to krajina med Sežano in Gorico ali pa Petrinjski Kras, kjer je pred leti prišlo do večjega gozdnega požara, ki je pokrajino sicer spremenil, a so njene korenine ostale.

Na razstavi je na ogled 29 fotografij različnih formatov, ki jih je Peklajeva posnela bodisi pred dvajset in več leti na diapozitive ali pa seveda v digitalni tehniki v kateri od zadnjih jeseni. »Moj prihod v rujev raj na kraški gmajni je pričakala silovita nevihta. V tesno zaprtem avtu sem spremljala potovanje kapljic po steklih, ki so s polnimi trebuhi uprizarjale kalejdoskopsko predstavo. V svoji največji polnosti so skupaj z mavričnim prividom zdrsele na tla in odreševale komaj še znosno žejo pičle kraške prsti. Gmajna je zažarela v osveženi barvitosti: od rumene in oranžne do rdeče, škrlatne in vijoličaste,« doživetje z nevihto pred tremi leti v zloženki opisuje avtorica in dodaja, da je v takratni situaciji uporabila tehniko fotografiranja s premikom fotoaparata.

Peklajeva je ljubiteljica detajlov, a jo hkrati zanima tudi širši pogled na pokrajino. »Fotografirala sem na različne načine, uporabila tudi širši zorni kot s kakšne lovske opazovalnice. Ampak pri fotografiranju ruja je treba omejevati pogled, da ni barvne prenasičenosti,« še pove tokratna razstavljavka v galeriji Stolpa Škrlovec, sicer mojstrica fotografije pri Fotografski zvezi Slovenije in članica FD Janez Puhar Kranj ter častna članica Kabineta slovenske fotografije pri Gorenjskem muzeju v Kranju. Razstava bo na ogled do 25. marca.