V Kranju za razdelitev bremena s sosednjimi občinami

Vse stroške s testiranjem in cepljenjem proti covidu-19 v Kranju krije Mestna občina Kranj, čeprav storitvi koristijo tudi občani drugih občin.

Kranj – V Kranju so do 9. marca s hitrimi antigenskimi testi na prisotnost covida-19, ki jih izvajajo za splošno populacijo, testirali 18.794 ljudi, od teh je bila le polovica občanov mestne občine Kranj (MOK). Čeprav drugo polovico testiranih predstavljajo občani drugih, večinoma sosednjih občin, pa te nočejo participirati pri kritju stroškov, je opozoril Sašo Govekar, vodja oddelka za splošne zadeve in zaščito ter reševanje na MOK-u, tudi poveljnik Civilne zaščite MOK. V Kranju seveda izvajajo tudi cepljenja proti covidu-19 za vse občine na območju Zdravstvenega doma Kranj.

»Vse stroške, do zdaj jih je nastalo za 50 tisoč evrov, plačuje samo MOK,« je razložil Govekar in dodal, da so zato županom okoliških občin že predlagali, naj prevzamejo del tega finančnega bremena. »Glede na število prebivalcev v posameznih občinah smo predlagali, da MOK pokrije približno sedemdeset odstotkov nastalih stroškov, ostalo pa druge občine. A žal smo od vseh prejeli negativen odziv, ker da so za ta namen sredstva rezervirana v Bruslju oziroma naj jih zagotovi država, ko jih bo prejela,« je pojasnil. Mirko Tavčar, vodja sektorja za finance in splošne zadeve, je potrdil, da je MOK iz državnega proračuna zaradi epidemije prejel 176 tisoč evrov, vendar ne gre za namenska sredstva za pokrivanje stroškov v zvezi z obvladovanjem epidemije, temveč za prihodek integralnega proračuna. Takšno denarno pomoč so sicer prejele vse občine.

Župan Matjaž Rakovec je o tej problematiki povedal, da ni prav, da MOK nosi celotno breme. »Ne gre sicer za velike številke, gre za vprašanje solidarnosti. Ne razumem ostalih županov, da ne želijo participirati v tem delu,« je dejal. Na vprašanje, kako bi lahko druge občine prisilili, da prevzamejo del finančnega bremena, pa je Rakovec odgovoril: »Prisila ni nikoli dobra, dejansko pa bomo verjetno v prihodnosti še reševali skupne probleme in bomo tam upoštevali njihovo sedanje stališče.«

Do konca prejšnjega tedna je bilo proti covidu-19 v Kranju cepljenih sedem tisoč ljudi, od tega jih je 1900 prejelo tudi drugi odmerek cepiva. Ker glavni zalogaj glede cepljenja šele prihaja, se bojijo, da ga kadrovsko, prostorsko in logistično ne bodo zmogli, je še opozoril Govekar. Ob zadnjem obisku ministra za obrambo Mateja Tonina v Kranju je zato občina predlagala, da bi cepljenje preselili na območje kranjske vojašnice, kjer bi vso logistiko prevzela Slovenska vojska. »Minister se je s tem strinjal, a vemo, da ima vojska pogosto drugačen pogled od civilne sfere,« je dejal Govekar. Na občini računajo, da bodo dokončni odgovor ministrstva oziroma vojske prejeli že ta teden. »Če nam ta zgodba, ki smo jo predstavili obrambnemu ministru, ne bo uspela, potem bo treba v Kranju temeljito spremeniti protokol cepljenja,« je še opozoril Govekar.

V Kranju sicer sredstva za kritje stroškov v zvezi z epidemijo črpajo iz proračunske rezerve, kar je z odlokom, sprejetim marca lani, dovolil mestni svet. V lanskem letu so v ta namen iz rezervnega sklada porabili skoraj 232 tisoč evrov.