Preprosta resnica je, da se težavam najlažje izognete z izbiro servisa, ki mu zaupate.

Kje servisirate svoj avto

Vozila lahko tudi v času tovarniške garancije servisirajo vsi avtoserviserji, ne le pooblaščeni.

Sekcija avtoserviserjev pri Obrtni zbornici Sovenije že dalj časa seznanja svoje člane in imetnike vozil, da se lahko popravilo vozila v času tovarniške garancijske dobe opravi tudi pri neodvisnem oziroma nepooblaščenem serviserju, česar mnogi potrošniki (in žal tudi avtoserviserji) še vedno ne vedo.

Že julija 2010 je začela veljati evropska uredba, ki je na novo opredelila pojem neodvisni avtoserviser. To je lahko vsak avtomehanik, ki nudi popravilo in vzdrževanje motornih vozil in je certificiran v Sloveniji, kar pomeni, da ima obrtno dovoljenje, čeprav ne deluje v sistemu proizvajalca ali dobavitelja motornih vozil oziroma ni včlanjen v distribucijski sistem dobavitelja. Uredba Evropske komisije je dala neodvisnim avtoserviserjem pravico dostopa do informacij, orodij in popravljanja vozil tudi v času tovarniške garancije vozil. Poudarili so, da mora biti podlaga za izvajanje avtoservisne dejavnosti strokovne narave, torej ustrezna strokovna usposobljenost, vse druge omejitve in delitve (na pooblaščene in nepooblaščene) pa morajo biti že v osnovi izključene.

Večletna prizadevanja slovenskih avtomehanikov, da se evropska praksa začne uveljavljati tudi v slovenskem prostoru, so dobila javno potrditev šele leta 2019, ko je Državna revizijska komisija zavrnila javni razpis FURS-a za vzdrževanje njihovih vozil, ki je bil namenjen le pooblaščenim serviserjem. S tem so za slovenske neodvisne serviserje sprejeli zgodovinsko odločitev. Sebi in vsem, tako avtoserviserjem kot uporabnikom servisnih storitev, so dali jasno vedeti, da se zavzemajo za korektno izvajanje direktiv Evropske unije in dejstva, da servisiranje vozil, tudi tistih, ki so še v garancijskem roku, ne more in ne sme biti le v domeni pooblaščenih avtoserviserjev.

Neodvisni avtoserviserji so dobili dostop do informacij, ki so nujne za popravilo in vzdrževanje vozil pod enakimi pogoji kot pooblaščeni avtoserviserji. Jasno je bilo navedeno, da za popravilo vozil v času tovarniške garancije ni treba uporabljati originalnih rezervnih delov, ampak je mogoče uporabljati tudi druge rezervne dele, ki ustrezajo kakovosti originalnih delov, te poznamo kot t. i. rezervne dele enake kakovosti, ki so odobreni tudi s strani proizvajalcev vozil, kot je na primer vžigalna svečka, ki jo proizvaja isti proizvajalec, ki proizvaja tudi vžigalne svečke za prvo vgradnjo z znakom proizvajalca vozila.

Podatki, ki so pomembni za vzdrževanje in popravila vozila, so avtoserviserjem dostopni z različnimi programi in aplikacijami (Autodata, Haynes Pro, Bosch in še nekateri drugi). Ti omogočajo vpogled v navodila proizvajalcev, ponujajo potrebno in ustrezno dokumentacijo ter navodila za popravilo oziroma vzdrževanje. Zato ni nujno, da se avtoserviser udeleži točno določenega izobraževanja, ki ga ponuja proizvajalec. Nujno pa je, da razpolaga z vsaj enim od navedenih programov in je zato zaupanja vreden, ne glede na to ali gre za pooblaščenega ali pa neodvisnega avtoserviserja.

In končno: preprosta resnica je, da se vsem težavam najbolje izognete z izbiro servisa, ki mu lahko res zaupate. In kako najti dobrega? Pri iskanju upoštevajte ključne značilnosti dobrega servisnega centra:

– garancija na storitev in rezervne dele,

– transparentno poslovanje, kar pomeni, da serviser razloži in pokaže opravljeno,

– vgrajevanje originalu enakovrednih ali originalnih nadomestnih delov, s čimer avto ohrani garancijo,

– izdaja računa,

– prijaznost in skrb za stranke.