V prenovljenem objektu nekdanje gradbene šole bodo prostore dobili Glasbena šola Kranj, Javni sklad RS za kulturne dejavnosti in drugi predstavniki ljubiteljske kulturne dejavnosti. / Foto: MOK

Še marca v prenovo gradbene šole

Na Mestni občini Kranj so napovedali skorajšnji začetek prenove nekdanje srednje gradbene šole v starem mestnem jedru, vredne dva milijona evrov.

Kranj – Težko pričakovana prenova nekdanje srednje gradbene šole v kranjskem mestnem središču, ki je zadnji dve desetletji samevala, Mestna občina Kranj (MOK) pa jo je od države brezplačno prejela v last leta 2014, se bo začela še ta mesec, izvajalec del, podjetje Adaptacije – vzdrževanje, gradbena, obrtniška in inštalacijska dela, pa naj bi dela dokončal do septembra 2022, je napovedal kranjski župan Matjaž Rakovec. V prenovljen objekt se bodo vselili Glasbena šola (GŠ) Kranj, kranjska enota Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD) ter predstavniki drugih kulturnih in podobnih dejavnosti.

Vrednost prenove objekta na Cankarjevi 2 znaša približno dva milijona evrov, od tega bo nekaj manj kot pol milijona evrov zagotovila občina, poldrugi milijon evrov pa bosta prispevala država in Evropska unija (EU) iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, in sicer iz mehanizma celostnih teritorialnih naložb, ki je namenjen mestnim občinam za oživitev degradiranih urbanih območij. Iz istega mehanizma je MOK pridobil evropska sredstva tudi za prenovi Podružnične šole Simona Jenka Center z vrtcem in občinskih stanovanj na Planini, računajo pa tudi na sofinanciranje gradnje telovadnice na OŠ Staneta Žagarja. Vsi štirje projekti so skupaj vredni slabih enajst milijonov evrov, od tega pa sofinanciranje države in EU-ja znaša skoraj 7,4 milijona evrov, je povedal župan in poudaril, da je namen prenove nekdanje gradbene šole obuditev opuščenega objekta, zmanjšanje socialne degradacije v starem Kranju, učinkovita raba obstoječega urbanega prostora, dvig kakovosti vsakdanjega bivanja v mestu, prebujanje starega mestnega jedra in ohranjanje kulturne dediščine.

V prenovljenem objektu bodo pridobili tudi manjšo koncertno dvorano, vendar pa si Kranj po županovih besedah zasluži tudi pravo koncertno dvorano, kakršen je Kino Šiška v Ljubljani. »Koncertno dvorano imamo v načrtu, tudi lokacija je že začrtana, a projekt realno v tem mandatu ni izvedljiv,« je razložil Rakovec.

Na GŠ Kranj, ki obeležuje 111-letnico delovanja, se veselijo, da bodo v nekdanji gradbeni šoli pridobili prostore za izvajanje skupinskega pouka, ki ga zdaj izvajajo kar na treh lokacijah, je povedala ravnateljica Petra Mohorčič. Zelo pomembna pridobitev bo dvigalo, ki omogoča dostop tudi invalidom, saj te možnosti zdaj nimajo. Ravnateljico prav tako veseli, da GŠ ostaja v mestnem središču: »Če mladi pridejo v mesto, se tam rojevajo nove ideje, spoznava se svet z drugačnimi očmi. Verjamem, da bo to dobro delo vsem.«

Vladimir Brlek, vodja kranjskega JSDK-ja, ki združuje 185 društev, je opozoril, da bo prenovljen objekt verjetno prvi v državi, ki bo povezoval glasbeno šolo in kulturna društva, ki so podaljšana roka glasbene šole. Izračunal je tudi, da bo občina z novim objektom prihranila približno petnajst tisoč evrov letno za najemnine, ta denar pa bi še kako prav prišel kulturni dejavnosti v Kranju.

Investicijo pozdravlja tudi predsednik Krajevne skupnosti Center Aleksander Pavšlar: »Ne gre samo za to, da obnovimo degradiran objekt, ki je propadal, ampak tudi za to, da ta dobi vsebino in omogočimo GŠ njen razvoj, saj je zadnja izobraževalna institucija, ki še vztraja v mestnem jedru.« Poudaril je še, da usodo nekdanje gradbene šole deli celotno mestno jedro, saj so bile v preteklosti narejene velike urbanistične napake, dejavnosti so to območje zapuščale, objekti pa dolga leta samevajo.