Učenci OŠ Frana Saleškega Finžgarja Lesce so skuhali pravo gorenjsko kosilo. / Foto: arhiv društva Vesela kuhinja

Spet kuhali skupaj

V okviru projekta Kuhnapato so tokrat kuhali učenci Osnovne šole Frana Saleškega Finžgarja Lesce, in sicer so v »mehurčku« pripravili pravo gorenjsko kosilo – obogateno govejo juho in ričet.

Projekt Kuhnapato v letošnjem šolskem letu poteka že deseto leto zapored, v tem času pa so po besedah Anke Peljhan iz društva Vesela kuhinja slovensko kulinarično tradicijo postavili na piedestal. »Bili smo med prvimi, ki smo si drznili pozabljene jedi naših prednikov iz zaprašenih knjig etnologov postaviti na krožnike ter jih predstaviti javnosti doma in po svetu. Nedvomno smo pripomogli k razpoznavnosti male, a kulinarično bogate Slovenije.« Projekt Kuhnapato poteka pod okriljem nacionalnega programa Dober tek Slovenija, sofinancira ga tudi ministrstvo za zdravje, pokroviteljstvo nad projektom pa je prevzel Spar Slovenija.

Kot je poudarila Anka Peljhan, v projektu ves čas dokazujejo, da nikomur ni treba biti lačen, da je hrane dovolj za vse, le ozreti se je treba po okolici, prisluhniti naravi in spustiti na plan domišljijo. »Znati vzeti iz svoje okolice, vrta, sosednje kmetije ali iz narave to, kar nam ponuja prav zdaj, saj to telo potrebuje prav zdaj, je domala postala umetnost ali zavidljiva veščina tudi osnovnošolcev Slovenije,« je zadovoljna. Prepričana je, da so se skozi leta naučili skrbeti tako za svoje zdravje kot naravo okoli nas, kar se odraža v osnovnošolskih kuhinjah, še posebno ko otroci določijo jedilnik. »Z malimi napori in redkimi sestavinami si lahko vsakodnevno pričaramo slastne obroke, ki bi nam jih zavidali zapriseženi jedci ali najboljši kuharski mojstri.« Obenem so po njenih besedah osvojili veščino, kako ostanke »včerajšnjega« kosila kar najokusneje uporabiti v kosilu, ki ga pripravimo danes. Od vsega začetka so namreč vključili tudi boj proti zavržkom hrane, ki je »nekakšna samoumevna podlaga slovenske kulinarične dediščine«. S projektom Kuhnapato je kuhanje postalo del neformalnega izobraževanja, ki »izjemno ugodno vpliva na razvoj mladostnikov, njihovega znanja in veščin ter ne nazadnje tudi na dojemanje formalnega dela predmetnika«.

V šolsko kuhinjo so se v marcu prvič po karanteni podali tudi učenci OŠ F. S. Finžgarja Lesce, ki so pripravili pravo gorenjsko kosilo – obogateno juho in ričet, na koncu pa spekli še ocvrte kruhove rezine. »Z neko čarovniško molitvijo in smehom so počastili trenutek, ko so si spet lahko delili mizo v želji, da bi čim prej lahko kuhali tudi za vse ostale sošolce,« je še dodala Anka Peljhan.