Začrtali »zeleno« smer razvoja

Blejski občinski svetniki so minuli teden sprejeli Strategijo trajnostnega razvoja Občine Bled 2030, s katero stremijo k harmoniji sobivanja v izjemnem naravnem in kulturnem ambientu.

Bled – Dokument je ob sodelovanju predstavnikov zainteresirane javnosti in občanov nastajal več kot leto dni. Kot ključen izziv so tako na delavnicah kot v anketi med občani izpostavili načeto ravnotežje med turizmom, prebivalci in okoljem. S sprejeto strategijo na vsa področja življenja in dela v občini uvajajo koncept zelenega, bolj trajnostnega razmišljanja, je ob tem poudarila vodja priprave strategije Slavka Zupan. Tako so začrtali smer razvoja v prihodnjih desetih letih, pri čemer so trajnost in zeleno usmeritev izpostavili že v naslovu. S tem so po besedah župana Janeza Fajfarja prisluhnili večinskemu mnenju občanov, ki se je izkazalo skozi anketo, poslano na tri tisoč naslovov gospodinjstev v občini. »Pri petstotih prejetih odgovorih je prav ohranjanje naravnega okolja tisto, kar si občani najbolj želijo, v teh okvirih pa potem omogočiti ves možni razvoj.«

Lani se je iztekel dosedanji Razvojni program Občine Bled za obdobje 2009–2020. V tem času je občina Bled doživela številne spremembe, še zlasti je na današnji razvojni položaj in kakovost bivanja vplival izjemen razmah turizma. Obseg turističnih postelj in število turistov sta se v zadnjih desetih letih (do epidemije) podvojila, ob tem pa je Občina Bled svoj razvojni proračunski potencial povečala z dveh na 5,9 milijona evrov leta 2019. »To je občini omogočilo izvedbo pomembnih naložb v izboljšanje prometne, okoljske in družbene infrastrukture. Kljub temu pa vseh pritiskov in obremenitev motornega prometa, turističnega obiska in drugih dejavnosti še ne obvladujemo ustrezno,« ugotavljajo v strategiji. To se na koncu posredno odraža v ekološkem stanju Blejskega jezera in zmanjševanju števila stalnega prebivalstva. V strategiji zato poskušajo najti ravnotežje med turizmom, prebivalci in okoljem, predvsem pa ponuditi boljše usmeritve za prihodnja ravnanja. Tako so si po županovih besedah za cilj zastavili, da bi bil Bled zdrava, pomlajena občina z dobrim družbenim standardom, ki bi si ga delili tako občani kot gostje. »Naša usmeritev je 'zelena' – v preteklih letih se je med občani okrepilo zavedanje, da živimo v edinstvenem okolju, v katerem moramo biti previdni, kaj se z njim dogaja.« Med glavnimi cilji do leta 2030 je župan omenil umik prometa iz jezerske sklede in preusmeritev prometa iz središča Bleda na novo južno razbremenilno cesto. Izgradnja omenjene ceste bo prinesla tudi dokončno ureditev odvajanja in čiščenja odpadnih voda, saj bi jim to omogočilo še gradnjo mešanega kanala ob jezeru, 97 odstotkov gospodinjstev v občini pa je že priključenih na kanalizacijo. Vzpostavljena naj bi bila tudi glavna kolesarska povezava proti Bohinju.

Vrednost izvajanja ukrepov iz strategije ocenjujejo na 124 milijonov evrov, od česar vrednost občinskih projektov znaša slabih 53 milijonov. »Strategija je usmeritveni dokument, ki nam začrtuje pot, bo pa pri implementaciji potrebnega še veliko dela,« je ob tem poudaril direktor občinske uprave Robert Klinar.