Tabula rasa, ki to ni: Urška Medved pred galerijo kranjskega Trainstation Subarta / Foto: Gorazd Kavčič

V globino sence

V sklopu projekta 3 platna v hišni, t. i. Turbo galeriji Trainstation Subarta gostuje multidisciplinarna umetnica Urška Medved z razstavo Popisan list.

Kranj – Četrta sezona projekta 3 platna se je začela že lani oktobra, marljivo ga vodi Živa Drinovec, v njem pa sodeluje kopica odličnih ustvarjalcev. Poleg Urške Medved, katere dela so na ogled do sredine aprila, so ali še bodo gostovali Anomalia, Grega Kalinski, Klemen Orešnik, Urška Ušeničnik, Borut Cencel, Brina Jenko, Lara Potočnik in Maruša Furlan, ki vsak na svoj način zapolnijo praznino treh platen. Zaradi epidemioloških razmer se je Turbo galerija preselila na zunanje stene Traina, dodali pa so ji še sosedo, družbeno kritično Ulično galerijo. Skupinska razstava vseh del bo v poletnih mesecih v času tradicionalnega SubArt festivala na ogled po ulicah mestnega jedra – praksa, ki se je že lani izkazala kot izvrsten primer posredovanja umetniških del tudi tistim, ki jih sicer redko zanese v galerije.

Urška Medved je umetniško pot začela v vodah sodobnega plesa, ki se mu je kasneje pridružilo raziskovanje tekstila. Zanima jo združevanje in prelivanje umetniških zvrsti, predvsem gibalnega performansa in tekstilne umetnosti, raziskuje pa tudi zvok, fotografijo in video ter odnos med umetniškimi deli in publiko.

Že sam predstavitveni video Urškine razstave Popisan list, ki ga je posnel Grega Kalinski in ki je na ogled na FB-strani, presega osnovno suhoparnost in že sam po sebi predstavlja novo umetniško delo. Razstavo je ustvarjalka naslovila Popisan list, platna, ki si sledijo v zaporedju od najsvetlejšega do najtemnejšega, pa: Tabula rasa, ki to ni, V globino sence ter Podkožje brazgotine. Ustvarjanje del, ki so bila za avtorico velik izziv, je potekalo na dveh nivojih: tehnološkem in konceptualnem. Platna je želela preoblikovati, ne da bi se omejila z njihovo ravno površino. Za izdelavo je tako uporabila tekstil, namočen v akrilno barvo, in ustvarila večdimenzionalne oblike. Te ob osvetlitvi na platnu ustvarjajo sence, s tem pa tudi nove podobe. Platna govorijo o poti razkrivanja in priznavanja sebe – o nepopisanem listu, ki bi to rad bil, a ni. Kot pravi Urška Medved: S platni želim prikazati ravno to: da se svojih ran ne bi smeli sramovati oz. jih ne bi smeli prikazovati kot nekaj manjvrednega, temveč kot zaklad, ki nam ga je dalo življenje.