Izginula dediščina Šenčurja

Ob občinskem prazniku bodo v središču Šenčurja pri cerkvi postavili razstavo na prostem z naslovom Izginula dediščina Šenčurja. Na pobudo domačinke Dragice Markun jo prirejata Kulturno društvo Hiša čez cesto in kranjska enota Zavoda za varstvo kulturne dediščine (ZVKD).

Dragica Markun: »Na razstavi Izginula dediščina Šenčurja bo predstavljena predvsem profana arhitektura Šenčurja v različnih obdobjih, v prikazu s sedanjim stanjem, ohranjenostjo ter obenem potencialom za prenovo, ki ga Šenčur ima.«

Šenčur – »Razstava Izginula dediščina Šenčurja, ki nudi pregled obširnega arhivskega gradiva ZVKDS, OE Kranj, Gorenjskega muzeja, Oddelka za etnologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani (po raziskavi Šenčurja Američana prof. Joela M. Halperna in prof. dr. Jožeta Hudalesa ter njegovih študentov s filozofske fakultete), Slovenskega etnološkega muzeja, gradiva prof. Petra Fistra in njegove soproge Majde Fister, etnologinje, ki je sodelovala pri raziskavi prof. Halperna, ter tudi zasebnih zbirk razglednic dolgoletnih lokalnih zbirateljev,« navaja idejna vodja razstave, domačinka Dragica Markun, ki je k projektu povabila tudi konservatorko Natašo Ülen, mag. inž. arhitekture. »Predstavljena bo predvsem profana arhitektura Šenčurja v različnih obdobjih, v prikazu s sedanjim stanjem, ohranjenostjo ter obenem potencialom za prenovo, ki ga Šenčur ima. Projekt traja že nekaj let, saj je zbiranje fotografij dolgotrajen proces, prav tako tudi spremljanje izginjanja avtohtone arhitekture ter rast novogradenj na njihovem mestu, ponekod propadanje, ponekod pa tudi bolj ali manj uspešna prenova objektov.«

Projekt finančno podpira tudi Občina Šenčur. Kot še navaja Markunova, bo razstava od torka, 20. aprila, postavljena naprej ob cerkvi sv. Jurija in bo na ogled do konca julija. Razširjena bo tudi v občinski muzej, kjer bo predstavljeno kulturno in družbeno življenje vaščanov. Ob ugodnih epidemioloških razmerah, ob upoštevanju opozoril NIJZ, bo možen ogled v muzeju od 20. aprila do 9. maja, vsa torek in petek od 17. do 19. ure in vsako nedeljo od 10. do 12. ure. Razstava o izginuli dediščini Šenčurja je načrtovana kot prva, sledile naj bi ji še druge za druga naselja v občini.

Še naprej pa zbirajo stare fotografije na temo arhitekture naselij v celotni občini, življenja, predmetov ter opravil. V KD Hiša čez cesto prosijo občane, da jim posredujejo ta gradiva, seveda z dovoljenjem, da jih skenirajo, objavijo v sklopu razstave in tudi vrnejo. »Poleg samih stavb so vsekakor zanimive še fotografije o košnji, prekrivanju hiš s slamo, oranju, mlatenju žita, takratnih trgovin, mlekarne, obrtnih dejavnosti, gledališki dejavnosti, raznovrstnih praznovanjih,« vabi Dragica Markun, na katero se lahko obrnejo občani s svojo pripravljenostjo na sodelovanje (telefon: 031 68 10 73, e-naslov: dragica.markun@gmail.com).