Odgovor

Odgovor na članek Šola še brez začasne ravnateljice, ki je bil v Gorenjskem glasu objavljen 23. marca 2021

Osnovna šola in vrtec Simona Jenka Kranj je še vedno zavod z ravnateljem in vsemi strokovnimi ter nadzornimi organi. Smo šola s 180 redno zaposlenimi, ki se zaradi izpeljanega postopka delitve šole, ki poteka na MO Kranj, upravičeno bojimo za svoja delovna mesta.

Novoustanovljena Osnovna šola Janeza Puharja Kranj – Center naj bi svoja vrata odprla 1. 9. 2021.

Predsednik mandatne komisije in kranjski podžupan Janez Černe naj bi na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) dobil neuraden nasvet, da naj pri novi šoli začrtajo novo smer z zunanjim vršilcem dolžnosti ravnatelja. Informacijo o neuradnem nasvetu smo tudi sami preverili na MIZŠ, kjer so nam jasno povedali, da za imenovanje vršilca dolžnosti ravnatelja nimajo popolnoma nobene pristojnosti.

Splošna praksa v šolstvu je, da za vršilca dolžnosti ravnatelja določijo internega strokovnjaka. Svet zavoda, ravnatelj, sindikat in zaposleni zaupamo in prepoznavamo strokovnost in integriteto sedanje pomočnice ravnatelja Ingrid Klemenčič. Ta bo s poznavanjem notranje politike, zaposlenih, učencev in staršev izpeljala proces ustanavljanja nove šole na način, ki je strokoven, korekten in sodelovalen.

Ustanavljanje nove osnovne šole je postopek, ki ga mora izpeljati občina. Če na seji mestnega sveta kandidat ni bil izbran, je to v prvi vrsti stvar občine. Naj bo to zaradi različnih mnenj mestnih svetnikov ali drugih razlogov.

Vršilec dolžnosti ravnatelja bo imel odločilno vlogo pri sistemski, kadrovski in upravni delitvi šole. Njegova primarna vloga bo vzpostavitev delovnih razmerij zaposlenih (strokovno in tehnično osebje), delitev premoženja (šolski inventar, šolski sklad …) in izpeljavo pravnih in upravnih postopkov, povezanih z delitvijo.

Če želi občina ustanoviti šolo s prihajajočim šolskim letom, apeliramo na MO Kranj, da izbere kandidata, ki bo zmožen v tako kratkem času izpeljati tako zahtevno nalogo.

Zaposleni na šoli se ne strinjamo z izjavo Janeza Černeta, da delamo v coni udobja in da nismo pripravljeni na spremembe. Če povzamemo samo zadnji dve leti, lahko rečemo, da je bilo vzgojno-izobraževalno delo velik izziv. Šola je bila gradbišče in izobraževalna institucija obenem. Hrup, prostorska stiska, odsotnost površin za izvajanje športne vzgoje in razširjenega programa, nedostopnost igrišča in parkirišča zagotovo niso idealni pogoji za izvedbo vzgojno-izobraževalnega dela, še manj pa za cono udobja. V času šolanja na daljavo so bile pedagoške prakse vse prej kot tradicionalne. Izjavo dojemamo kot žalitev naše strokovnosti in kompetentnosti ter kot razvrednotenje opravljenega dela.

Politika nas ne zanima. Zanimajo nas dejstva in kaj je dobro za naše otroke. V kolektivu je povezanost, solidarnost in harmonija. To se pozna tudi pri učencih. V tako težkih trenutkih, ko se šola deli na dva dela, si ne moremo in ne smemo privoščiti konfliktov. Naš cilj je dobra in varna šolska klima ter doseganje standardov znanja.

Delovni kolektiv OŠ Simona Jenka Kranj