Gore želijo narediti dostopne za vse

Planinska zveza Slovenije oziroma njen odbor Planinstvo za invalide/osebe s posebnimi potrebami bosta tudi v letošnjem letu omogočila doživetja za invalide in osebe s posebnimi potrebami v slovenskih gorah.

Letošnje novosti bodo akcija Skupaj v hribe – Nevrorazlični AMA, nov spletni prikaz planinskih poti za invalide ter združitev vseh akcij na enem pohodu.

Ljubljana – Dosedanje akcije (Gibalno ovirani gore osvajajo, Gluhi strežejo v planinskih kočah, Slepi in slabovidni osvajajo vrhove …), ki so jih že pripravili v minulih letih, so naletele na res lep odziv, zato bodo tudi letos sledili svojemu poslanstvu, da omogočijo enakost planincev in dostopnost gora za vse.

»Letošnje novosti bodo akcija Skupaj v hribe – Nevrorazlični AMA, nov spletni prikaz planinskih poti za invalide in osebe s posebnimi potrebami ter združitev vseh akcij na enem pohodu. AMA je kratica, sestavljena iz prvih črk besed avtizem, motnja v duševnem razvoju in ADHD. Drugačnosti niso prepreke za polno, aktivno in družabno doživljanje gora. Akcija ne ukaluplja posameznikov, dopušča, da so vključeni v skupino in na svoj način dosežejo cilj. Poskrbeli bomo za inkluzivno, zabavno in varno pot do cilja. Na poti do vrha bodo prisotni prostovoljci, na cilju bo poskrbljeno za zabaven in raznolik program,« pravi Marjeta Čič, namestnica vodje odbora Planinstvo za invalide/osebe s posebnimi potrebami.

Akcija Nevrorazlični AMA bo letos prvič združila Planinsko zvezo Slovenije, odbor Planinstvo za invalide/osebe s posebnimi potrebami, Društvo ASPI, Zavod Mavrični bojevniki, Zvezo Sožitje, Sonček – Zvezo društev za cerebralno paralizo Slovenije in CIRIUS Vipava. Prostovoljci, ki so vključeni v tovrstne akcije, prihajajo tudi iz Slovenske karitas, Združenja slovenskih katoliških skavtinj in skavtov in Zveze tabornikov Slovenije ter drugih manjših humanitarnih organizacij.

Spletni prikaz planinskih poti, dostopnih invalidom, osebam s posebnimi potrebami in osebam na vozičkih, ki je v pripravi, bo omenjenim omogočil večjo možnost samostojnega gibanja v naravi.