Člani organizacijskega odbora projekta: Janez Vencelj (režiser in dramaturg Kralja Ojdipa), Lea Onufrija Volk (KUD Oton Župančič Sora), Irena Sonc Šlenc (OKZ Medvode), Aleš Kalan (JZ Sotočje Medvode), Luka Čukajne (KUD Pirniče), Žiga Okorn (KUD Fofité), Uroš Medar (KUD Fran Saleški Finžgar Senica) in Matej Ulčar (KUD Smlednik) na prireditvenem prostoru ob medvoški tržnici, kjer so predvidene predstave / Foto: Peter Košenina

Združili moči za Kralja Ojdipa

Medvoški gledališčniki pripravljajo predstavo na prostem. Premiero Kralja Ojdipa načrtujejo sredi junija. Kot poudarjajo, bo skupno ustvarjanje priložnost, da spoznajo izzive, ki jih epidemija postavlja teatru, in skupaj poiščejo odgovore nanje.

V sklopu priprav ob študiju besedila bo za vse zainteresirane Janez Vencelj, ki se podpisuje pod režijo projekta, izvedel tudi javno spletno predavanje, ki bo danes, 14. aprila, ob 20. uri. Povezava bo objavljena na FB-strani KUD Fofité. Predavanje bo med drugim osvetlilo nekatere zgodovinske dogodke in njihovo povezavo z današnjimi časi.

Medvode – V Medvodah snujejo projekt, pri katerem se je povezalo več društev z gledališko dejavnostjo. Izvesti ga nameravajo v koprodukciji z Javnim zavodom Sotočje Medvode in Občinsko kulturno zvezo Medvode. Gre za predstavo Kralj Ojdip, ki jo nameravajo sredi junija premierno izvesti na prostem, na prireditvenem prostoru Tržnice Medvode, in s tem tudi popestriti dogajanje v centru Medvod.

Pobuda je prišla s strani KUD Fofité in očitno naletela na pozitiven odziv. Predstavo bo režiral Janez Vencelj. Upajo seveda, da bodo epidemiološke razmere ugodne in da jo bodo vsaj na prostem lahko odigrali. »Predstava na prostem je v gledališko-organizacijskem smislu veliko večji podvig kot predstava na odru. Zahteva več ljudi, ki sodelujejo pri pripravi, drugačno organizacijo, več tehnike in tudi več časa. Še posebno v tem času, ko je pri načrtovanju in izvedbi treba upoštevati tudi vse ukrepe za preprečevanje širjenja okužb. A prav predstava na prostem bo najbrž prva mogoča javna in neposredna gledališka prireditev. Zato smo predstavniki medvoških društev z gledališko dejavnostjo pripravili predlog, da združimo moči in jo pripravimo skupaj. Skupno ustvarjanje bo priložnost, da spoznamo izzive, ki jih epidemija postavlja teatru, in skupaj poiščemo odgovore nanje. Prav tako bi bil že čas, da se medvoški gledališčniki spet malo povežemo v ustvarjalnem smislu in skupna izkušnja je lahko spodbuda tudi za individualno rast,« je pojasnil Matej Ulčar, član organizacijskega odbora projekta. Kralj Ojdip je temeljno besedilo evropskega in svetovnega gledališča, ki se uprizarja že tisočletja. Napisano je bilo pred 2450 leti, njegova zgodba je še vsaj šeststo let starejša. »Napisano je bilo prav v času atenske epidemije, času, zelo podobnem našemu. S svojo zgodbo pa govori o še bolj davnem času, o drugem mestu, drugi epidemiji. Govori o človekovi usodi in odgovornosti. O ljudstvu in oblasti. Pa tudi o naši krhkosti. Ne samo da velik del našega razmišljanja o svetu temelji prav na klasični grški kulturi, ampak predstavlja tudi vzorec za reševanje družbenih problemov, tako v idealih, ki jih postavlja, kot v napakah, na katerih se učimo. Uprizarjanje tako pomembnega besedila, kot je Kralj Ojdip, ki se ga lotevamo v združeni produkciji medvoških gledališč v drugi polovici junija, nikakor ne more mimo zgodovinskega konteksta njegovega nastanka, ki je neprijetno podoben našemu,« še poudarja Ulčar.

K sodelovanju pri nastajanju predstave vabijo vse zainteresirane občane, potrebovali pa bodo tudi pomoč sponzorjev, saj projekt presega ustaljene finančne okvire in zmožnosti sodelujočih kulturnih društev.