Doc. dr. Mihaela Zidarn, dr. med., specialistka internistka na Kliniki Golnik / Foto: Jana Bogdanovski

Prosim(o) vas, nosite maske

»Empatije, solidarnosti v družbi nam je začelo zmanjkovati. Ljudje se več ne zavedajo tega, da s tem, ko ne nosijo zaščitne maske, ne ogrožajo samo sebe, ampak tudi druge,« opozarja specialistka internistka s Klinike Golnik doc. dr. Mihaela Zidarn, ki se pri svojem delu srečuje z najbolj tragičnimi posledicami covidne bolezni.

Golnik – »Med nami živijo odrasle osebe (tudi mlajši odrasli) s prirojeno imunsko pomanjkljivostjo, kar pomeni, da ne tvorijo protiteles. Razen tega so te osebe povsem zdrave. Ker pa se njihov imunski sistem ne bori proti virusu, so bolj nagnjeni k okužbam in težjemu poteku bolezni, kot je covid-19. Cepljenje jim ne koristi, ker ne tvorijo protiteles,« je povedala doc. dr. Mihaela Zidarn, specialistka internistka na Kliniki Golnik, ki poziva k nošenju zaščitnih mask. »S tem, ko nosimo masko in se držimo ukrepov, naredimo največ za to, da se virus ne širi. Ne skrbimo samo zase, ampak tudi za druge in s tem zaščitimo osebe, ki lahko hudo zbolijo.« Na Kliniki Golnik je v drugem valu umrla bolnica s prirojeno imunsko pomanjkljivostjo zaradi covida-19, ker ni tvorila protiteles in tudi zdravniki ji med večmesečno hospitalizacijo več niso mogli pomagati. »Zdaj imamo v bolnišnični oskrbi mlajšega bolnika v dvajsetih letih starosti, prav tako s prirojeno imunsko pomanjkljivostjo in covidno pljučnico. Pazil je na svoje zdravje, nosil masko in upošteval ukrepe. Zbolel je, ker drugi niso upoštevali zaščitnih ukrepov.«

Doc. dr. Zidarnova je ob tem še povedala, da na Kliniki Golnik praktično nimajo več covidnih bolnikov iz domov za starejše, ker jih je cepljenje dobro zaščitilo. Tudi vsem že cepljenim v populaciji pa svetuje, da nosijo maske in ohranijo osnovne preventivne ukrepe, vse dokler virus v populaciji ne bo obvladan.

Redki cepljeni vseeno zbolijo za covidom-19, vendar so po njenih besedah zaščiteni pred težjim potekom te bolezni. Med še necepljenimi so tudi povratniki po preboleli bolezni. »En tak pulmološki zaplet je, da vezivo v pljučih ostane vneto in lahko privede do fibroze, slabše učinkovitosti pljuč. Pride lahko tudi do pljučne embolije ali vnetja srčne mišice po prebolelem covidu-19. Nedavna študija je pokazala, da eden od sedmih, tudi med tistimi, ki so blago zboleli, po prebolevnosti še poročajo o utrujenosti, težjem dihanju in tem, da so brez voha in okusa. Pri težjih prebolevnikih, ki so bili dolgo priključeni na aparature in so za to, da preživijo, potrebovali kortikosteroide, so med pogostejšimi posledicami propadanje mišic in upadanje splošne telesne zmogljivosti.«

Zato poziv doc. dr. Mihaele Zidarn, ki vse obraze covidne bolezni vsak dan sproti doživlja na kliniki: »Empatije, solidarnosti v družbi nam je začelo manjkati. Še enkrat pozivam vse, nosite maske. Maska pod nosom je samo 'okrasek' in nikogar ne ščiti. Po dotikanju maske je treba vsakokrat umiti ali razkužiti roke. Ostanimo solidarni.«