Dijaki naj bi se kmalu sami testirali na okužbo z novim koronavirusom. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Dijaki o samotestiranju

Danes naj bi se v srednjih šolah začelo samotestiranje dijakov s hitrimi testi na okužbo z novim koronavirusom, a so ga zaradi zamude pri dobavi testov prestavili. Učenci tretje triade osnovne šole pa naj bi testiranje začeli po prvomajskih počitnicah.

Kranj – Lei Ažbe iz Kranja se zdi prav, da bodo učenci izvajali samotestiranje, saj bodo s tem prispevali k omejitvi širjenja novega koronavirusa. »Verjetno bo samotestiranje zmanjšalo število okužb, ker bomo lahko odkrili okužbo pri dijakih, ki znakov bolezni ne kažejo. Mislim, da bo samotestiranje potekalo vsaj do konca tega šolskega leta. Če se bo jeseni virus ponovno razširil, se bo verjetno nadaljevalo,« je dejala Ažbetova in nadaljevala: »Menim, da šola ne bi smela potekati na daljavo, ker pouk učinkoviteje poteka v šoli, prav tako je druženje in socializacija med mladimi pomemben del odraščanja. Vsi ukrepi so zato nujni za preprečevanje širjenja virusa, je pa nošenje mask ves čas pouka kar naporno. Samotestiranje ni prezahtevno in mislim, da ga bomo brez težav izvedli vsi dijaki. Postopek nam bo pred uporabo razložen, objavljen je bil tudi v medijih.«

Ideja o samotestiranju Eve Demšar z Jesenic ne moti, a se ji ne zdi najbolj zanesljiva, saj bi dijaki lahko teste ponaredili, hitri testi pa po njenem že sami po sebi niso najbolj zanesljivi. »Menim, da bi ukrep imel le manjši vpliv na preprečitev virusa, in sicer ravno zato, ker se mi testi ne zdijo preveč zanesljivi. Ukrep se mi sicer ne zdi pretiran, saj je super, da iščemo nove načine za reševanje tega problema. Samotestiranje bi lahko potekalo kak mesec, mogoče mesec in pol, več pa ne. Hitro bodo namreč ugotovili, ali so ti podatki sploh uporabni,« je dejala in še dodala: »Zdi se mi, da samotestiranje nikomur ne bi smelo povzročati težav, saj smo vsi dovolj sposobni, da to izvedemo. Sicer pa tudi s potekom šole na daljavo nimam nobenega problema, saj tako vsaj vem, da ne prihajam v stik z okuženimi osebami.«

Po mnenju Maja Bijola iz Radovljice ima samotestiranje svoje prednosti in slabosti, ki so si dokaj enakovredne. »Vprašanje je samo, ali imaš raje šolo v živo ali na daljavo. Sam sem raje prisoten v šoli in sem se pripravljen samotestirati, ampak sem še vedno v dilemi, saj nisem popolnoma prepričan, zakaj nas testirajo. V šoli se namreč virus ne širi tako kot v katerih drugih okoljih. Menim, da samotestiranje ne bo pretirano vplivalo na upad širjenja virusa, saj v šolah veljajo že vsi možni ukrepi proti temu, in da je to bolj izgovor za preprečevanje nuje po celorazredni karanteni. Mislim, da bo samotestiranje dokaj preprost postopek,« je pojasnil Bijol.

Samotestiranje se zdi Anari Nemanič iz Kranja zares učinkovit sistem preprečevanja širjenja okužb. »Točno bomo vedeli, kdo je okužen, in bomo lahko ustrezno odreagirali. Tako se okužbe ne bodo mogle tako hitro prenašati, saj se bo okuženi lahko izoliral še pred pojavom prvih bolezenskih znakov,« je dejala in dodala: »Po mojem mnenju pouk v šoli odtehta vse varnostne ukrepe. Osebno sem naveličana nošenja mask, a ne vidim druge rešitve. Pripravljena sem upoštevati tudi nove ukrepe, če to pomeni, da ostanemo v šolah.«