Načrtovana širitev kamnoloma v Stahovici bo potekala severno od obstoječega prostora in bo s ceste manj vidna, pravijo v družbi Calcit.

Kamnolom bodo povečali

Družba Calcit je podala pobudo za spremembo namenske rabe prostora, ki bi jim omogočila širitev kamnoloma v Stahovici. Predlog spremenjenega prostorskega akta so obravnavali tudi svetniki, ki so opozorili, da tako velikih posegov v prostor ne bi smeli obravnavati zlahka.

Stahovica – V kamnolomu v Stahovici, kjer podjetje Calcit izkorišča beli kalcit in sivi apnenec, mineralne surovine na obstoječem pridelovalnem prostoru ni več za dolgoročno proizvodnjo, zato v podjetju, kjer imajo sicer koncesijo za 85 hektarov zemljišč (površina dejanskega kamnoloma je 14,5 hektara) iščejo možnosti za izkoriščanje zunaj sedanjih meja pridobivalnega prostora. Geološke in morfološke meritve so namreč pokazale, da so razmere na hribu Grohat severno od obstoječega kamnoloma ugodne za nadaljevanje pridobivanja kamnine, zato so podali pobudo za spremembo namenske rabe prostora, ki bi jim omogočila širitev.

Spremembe naj bi bile za okolje manj škodljive

»S predlagano spremembo namenske rabe bo omogočena določitev novega pridobivalnega prostora, ki bo manjši za približno trideset hektarov, usklajen z geološkimi in terenskimi razmerami na območju in raziskovalnim prostorom Stahovica – Grohat. Izkoriščanje na tem območju bo imelo zaradi večje oddaljenosti manjše okoljske vplive, predvsem na bivalno okolje, zaradi reliefnih značilnosti bo omogočalo ustreznejše pogoje za sanacijo, manjši pa bo tudi vpliv na vizualno degradacijo prostora in prepoznavnost širšega območja, saj območje ni oz. je manj vizualno izpostavljeno,« so na občini spremembe na aprilski seji predstavili svetnikom, ki pa vsi po vrsti niso bili navdušeni nad tolikšnimi posegi.

Opozicija: občina bi lahko iztržila več

V Kamniku družbi Calcit sicer priznavajo, da je najuspešnejša gospodarska družba, tudi eden od večjih slovenskih izvoznikov, in da v lokalno skupnost predvsem z izdatnim sofinanciranjem športnih klubov vrne že veliko, a predvsem opozicijski svetniki so mnenja, da bo občina v zameno za tako velike posege v prostor morala iztržiti več. »Kaj bomo občani imeli od tega, razen trideset hektarov manj gozda, še gostejši promet in druge vplive na okolje?« se sprašujejo v opozicijski LMŠ, kjer so glasovali proti predlaganemu odloku.

Ta je kljub temu bil sprejet, na občini pa poudarjajo, da je pozitivna mnenja k predlaganim spremembam podalo 21 nosilcev urejanja prostora in da je bila narejena tudi študija vplivov na okolje. Javna razgrnitev dokumenta za zainteresirano javnost v prostorih Občine Kamnik poteka še do vključno 10. maja, javna obravnava pa bo v sredo, 21. aprila, ob 16. uri v veliki sejni sobi občine.

Gradivo v digitalni obliki je objavljeno na občinski spletni strani.