Takole bo videti novi Kopitarjev center / Vir: Občina Vodice

Za Kopitarjev center iščejo partnerja

V Vodicah pripravljajo pravno podlago za gradnjo Kopitarjevega centra v javno-zasebnem partnerstvu, s katerim namerava občina najti zasebnika, ki bi center zgradil z lastnimi sredstvi.

Vodice – Vodiški občinski svetniki so v prvi obravnavi potrdili odlok o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo Kopitarjevega centra. Kot je znano, si namreč občina že dlje časa prizadeva za izgradnjo kulturnega, upravnega, zdravstvenega in trgovskega središča v Vodicah, ki ga nameravajo zgraditi na območju Kopitarjevega trga, kjer sta danes tamkajšnji kulturni dom pa tudi občinski objekt. Obe stavbi pa sta dotrajani in potresno neustrezni.

Ker občina nima potrebnih sredstev, da bi center zgradila sama, se je odločila, da ga zgradijo v javno-zasebnem partnerstvu.

S sprejemom odloka, ki ga bodo svetniki v drugem branju predvidoma obravnavali že na naslednji seji, tako v Vodicah pripravljajo pravno podlago za kasnejšo pripravo javnega razpisa in sklenitev pogodbe s podjetjem, ki bo center zgradilo in ga kasneje upravljalo. Občina je namreč za projekt zagotovila potrebna zemljišča in pridobila gradbena dovoljenja, in tako v projekt vložila nekaj več kot 2,4 milijona evrov, zasebnik pa bo moral nase prevzeti samo grad­njo in kasnejše upravljanje objekta. Investicija naj bi po ocenah znašala 11,7 milijona evrov brez davka na dodano vrednost.

Objekt bo imel dobrih 7200 kvadratnih metrov skupnih površin. V Občini Vodice si želijo, da bi bilo štirideset odstotkov namenjenih za javni program, preostanek pa za zasebnega, tudi z javnim delom pa bi uprav­ljalo podjetje, ki bi Kopitarjev center zgradilo.

V tem primeru bi občina za trideset let za uporabo 1858 kvadratnih metrov površin in 26 parkirnih mest plačevala letno nadomestilo v predvideni višini 280.600 evrov. A kot poudarjajo pripravljavci odloka, je ta zasnovan tako, da se občina lahko v fazi javnega razpisa pogaja še o vseh bistvenih sestavinah projekta, torej tako o vrednosti projekta kot tudi o razdelitvi na javni in zasebni del. Po oceni, bi v primeru, da bi bilo javni rabi namenjenih trideset odstotkov površin, letni znesek nadomestila, ki bi ga občina plačevala v 30-letnem obdobju, predvidoma znašal 183 tisoč evrov. Ta možnost bi bila po besedah župana Aca Franca Šuštarja izvedljiva v primeru, da bi iz prostorov na Škofjeloški cesti v nov objekt prestavili le knjižnico, medtem ko bi občinska uprava tam ostala še naprej.

Občinski svetniki so imeli ob obravnavi nekaj pomislekov, med drugim tudi, ker naj občina ne bi uskladila odloka s predlogi ministrstva za finance. Zaradi tega so prvo branje umaknili z dnevnega reda že na prejšnji seji. Kot nam je povedal vodiški župan, je občinska uprava v odlok vključila tako predloge odborov kot tudi večino predlogov ministrstva, z izjemo dveh, kar pa bodo dodatno pojasnili v gradivu za drugo branje. Večina svetnikov je predlog odloka podprla, kot so povedali tisti, ki so svoj glas obrazložili, zato ker center, ki bo pod eno streho združil številne javne, kulturne pa tudi trgovske in storitvene dejavnosti, občani Vodic nujno potrebujejo.

Šuštar pričakuje, da bodo po sprejemu odloka, predvidoma na majski seji, pred poletjem pripravili razpis, s katerim bodo poskusili najti podjetje, ki bi center dejansko zgradilo. Nato bodo sledila pogajanja z izbranim izvajalcem ter podpis pogodbe. Kot je sicer znano, se je za gradnjo zanimal kamniški SGP Graditelj.