Najverjetnejši rešitvi za Suhadole

Posvetovanja in sestanki med občinsko upravo in ministrstvom za okolje in prostor glede reševanja problematike inertnih odpadkov v Suhadolah še naprej intenzivno potekajo, kot najverjetnejši se nakazujeta dve rešitvi.

Inertni odpadki so po zakonu odpadki, ki se fizikalno, kemično ali biološko bistveno ne spreminjajo, ne razpadejo, ne gorijo ali drugače reagirajo. Največkrat gre za gradbeni material. V primeru Suhadol inertnih odpadkov ne gre mešati z balami odpadne embalaže, ki so nakopičene v tamkajšnjem centru za ravnanje z odpadki.

Komenda – Kot je na zadnji občinski seji v Komendi pojasnil Marjan Potočnik z občinske uprave, bi vprašanje inertnih odpadkov v Suhadolah najverjetneje lahko reševali po eni izmed dveh možnosti, ki sta najbolj verjetni. Prva predvideva prekrivanje, kar bi pomenilo, da bodo odpadki ostali tam, kjer so, na odlagališču bi morali urediti odvodnjavanje, izvajal pa bi se desetletni monitoring odpadnih voda, vsaj deset let pa se v območje tudi ne bi smelo posegati, kar bi pomenilo, da v tem času na tem mestu ne bi smela potekati gradnja objektov, kot to dovoljuje občinski prostorski načrt.

Druga možnost rešitve pa je, da bi odpadke presortirali in predelali, nato pa bi ostali na tem mestu, kar bi že takoj omogočilo tudi realizacijo občinskega prostorskega načrta, je pojasnil Potočnik. Zavod za gradbeništvo Slovenije je opravil tudi analizo vzorcev iz petih ali šestih con, preko katerih je analiziral odpadke do globine petih metrov. Kot je dejal Potočnik, je sondiranje pokazalo, da vsaj na teh mestih gre za inertne odpadke, ki bi se jih dalo primerno predelati in uporabiti tudi za morebitno gradnjo objektov.

»Pred nami sta torej dva predloga sanacije odlagališča, morali se bomo pa odločiti, katero možnost bolj spodbujati. Glede tega se moramo še pogovoriti, že v kratkem pa bomo svoje stališče sporočiti tudi sogovornikom na ministrstvu,« je svetnikom pojasnil župan Stanislav Poglajen.

Kot je znano, si je občina doslej najbolj prizadevala za realizacijo rešitve s predelavo odpadkov, a kot nam je pojasnil Poglajen, je pri tej rešitvi glavni zadržek ta, da je zanjo treba pridobiti gradbeno dovoljenje po integralnem postopku, pri čemer pa obstaja nevarnost, da občina zaradi dolgotrajnih postopkov gradbenega dovoljenja ne bi pridobila pravočasno in bi bilo treba realizirati inšpekcijsko odločbo. Nad Občino Komenda namreč še vedno visi tudi možnost izvršitve inšpekcijske odločbe, ki predvideva odvoz odpadkov, kar bi občino glede na pridobljeno ponudbo Surovine stalo več kot deset milijonov evrov.