Obiskovalce bodo na nova pravila najprej le opozarjali. / Foto: Gorazd Kavčič

Na jezeru nočejo plastike

Na Bohinjskem jezeru prepovedujejo uporabo velikih plastičnih pripomočkov za zabavo na vodi, predvajanje glasne glasbe ob jezeru, zadrževanje v kopalkah na mostu pri cerkvi sv. Janeza in kolesarjenje po severni obali jezera.

V Bohinju poudarjajo, da ne prepovedujejo kopanja v jezeru, čeprav bi ga zaradi lege v Triglavskem narodnem parku lahko. Želijo le, da se obiskovalci spoštljivo obnašajo do okolja in narave.

Bohinjska Bistrica – Bohinjski občinski svet je na redni seji prejšnji četrtek po skrajšanem postopku sprejel dopolnitve odloka o javnem redu in odlok o prometnem režimu v občini. Prvi dokument za območje jezera in njegove neposredne okolice uvaja tri dodatne prepovedi: predvajanja glasne glasbe, uporabe kopalnih pripomočkov večjih površin iz umetnih mas ter z namenom varovanja vedute in ambienta tudi prepoved zadrževanja v kopalkah ali brez oblačil na mostu pri cerkvi sv. Janeza.

V prihajajoči sezoni bodo obiskovalce na nova pravila le opozarjali, z začetkom naslednje pa so za kršitelje predvidene tudi globe.

Prepoved predvajanja glasne glasbe sicer ne velja v primeru prireditev, za katere je potrebno predhodno soglasje občine. Kot je še pojasnjeno v obrazložitvi odloka, določilo prav tako ne velja za bližnje stalne gostinske in podobne obrate, temveč zgolj za območje neposredno ob obali jezera.

Določilo o prepovedi uporabe večjih plastičnih kopalnih pripomočkov velja za predmete, ki niso plovila. Mednje sodijo predmeti in pripomočki, ki so narejeni iz plastike, na primer napihljive blazine, plavajoči napihljivi gradovi, flamingi, palme in podobno. Prepoved pa ne velja za kopalne pripomočke, ki so namenjeni zagotavljanju varnosti kopalca, prav tako ne tako za pripomočke otrok, starejših, gibalno oviranih ter za pripomočke, ki varujejo pred utopitvijo.

Kot poudarjajo na občini, večje število kopalnih pripomočkov poleg tveganja za prenos tujerodnih vrst negativno vpliva na doživljanje Bohinjskega jezera z rušenjem vizualne estetske komponente. Predvajanje glasne glasbe na obrežju jezera pa ima vpliv na višanje hrupa v poletnih mesecih, na nezadovoljstvo obiskovalcev, kaljenje miru in nižanje ravni doživljanja naravnega območja jezera.

Nekateri svetniki so na seji opozorili, da bi z novimi omejitvami lahko odvrnili turiste, drugi so poudarili, da bosta pri uvajanju novih pravil ključna komunikacija in informiranje. A načelom so v Bohinju vendarle prepričani, da so takšni ukrepi potrebni, če želijo dosegati zastavljeno raven turizma. Kot poudarjajo, ne prepovedujejo kopanja v jezeru, čeprav bi ga zaradi lege v Triglavskem narodnem parku lahko, temveč želijo le, da se obiskovalci spoštljivo obnašajo do okolja in narave.

Sicer pa so na isti seji potrdili tudi dopolnitev odloka o prometnem režimu, ki prepoveduje vožnjo s kolesi po severnem obrežju jezera. Kot so pojasnili, želijo s tem zagotavljati naravno stanje severnega obrežja, ki je eden najobčutljivejših predelov jezera. Namen prepovedi je tudi zmanjšanje konflikta s pohodniki, saj gre za pot čez pašnike, skozi grmičevje in gozd, ki je preozka za srečevanje večjega števila sprehajalcev in kolesarjev.