V sklopu projekta so razvili tudi spletni pripomoček za izračun ogljičnega odtisa. / Foto: posnetek zaslona

Merili ogljični odtis

V okviru programa Ekošola zaključujejo projekt Ekošola meri odtis CO2, v katerem se je v dveh šolskih letih o podnebnih spremembah in ogljičnem odtisu izobraževalo kar 15 tisoč otrok, učencev in dijakov.

Osrednji in tudi najzahtevnejši del projekta Ekošola meri odtis CO2 je bil po besedah nacionalnega koordinatorja programa Ekošola Gregorja Cerarja razvoj spletnega pripomočka Kalkulator CO2, ki je namenjen izobraževanju in merjenju ogljičnega odtisa v vzgojno-izobraževalnih ustanovah. V šolah so ga začeli uporabljati v letošnjem šolskem letu.

Podnebne spremembe so eden glavnih izzivov družbe kot celote, kar zahteva ukrepanje na individualni in kolektivni ravni, tako lokalno kot tudi globalno, opozarjajo v Ekošoli. V projektu Ekošola meri odtis CO2 so zato osnovnošolci, dijaki in študenti spoznavali svoje vplive na podnebne spremembe tako, da so izračunali ogljični odtis posameznika, razreda ali cele ustanove. Na podlagi kalkulatorja izračuna ogljičnega odtisa, ki je hkrati računalo in didaktični pripomoček, so izvedli ukrepe in aktivnosti za zmanjšanje ogljičnega odtisa v šoli in doma ter oblikovali predloge, kako ga lahko še zmanjšajo, je razložil Gregor Cerar. Kalkulator obsega šest sklopov: ogrevanje, svetila, električne naprave, promet, odpadki in zavržena hrana. Za izračun ogljičnega odtisa so morali učenci pridobiti podatke za področje, ki so ga izbrali, kot je površina prostora, število luči in ocena porabe, podatki iz energetske izkaznice, število in vrsta elektronskih naprav in drugi. Po vpisanem stanju na začetku merjenja in po izvedenih aktivnostih oziroma ukrepih so opravili izračun v kalkulatorju, ki izpiše letni izpust ogljikovega dioksida v kilogramih na osebo, učilnico in ustanovo. »Na osnovi rezultatov lahko oblikujejo ukrepe in po določenem obdobju izvajanja teh ukrepov izračunajo njihove učinke s ponovnim izračunom.«

Pri projektu je sodelovalo 138 ustanov. Na OŠ Domžale so recimo omenjeni kalkulator uporabili pri računanju ogljičnega odtisa za zavrženo hrano, svetila in električne naprave. Na OŠ Železniki pa so učenci šestega razreda računali ogljični odtis na učilnico, pri čemer so izbrali področji svetil in ogrevanja. Potrebne podatke so učenci poiskali v šoli in naredili popis stanja, na podlagi tega pa pripravili predlog za zmanjšanje ogljičnega odtisa.