Človeška ribica v kranjskih rovih

V Kranju naj bi še letos iz Jamskega laboratorija Tular pod Gaštejskim klancem preselili človeške ribice v rove pod mestnim središčem, kjer bodo redno na ogled javnosti.

Kranj – Mestna občina Kranj bo sklenila javno-zasebno partnerstvo z Zavodom Jamski laboratorij Tular za projekt Človeška ribica v Kranju, so na zadnji seji odločili kranjski mestni svetniki. Občina bo postala 32,5-odstotna solastnica zasebnega zavoda, v katerega bo vložila 140.300 evrov (z DDV), s katerimi bodo predvidoma do oktobra uredili rove pod Pungartom, postavili info center in trgovinico, pridobili uporabno dovoljenje in v velik akvarij preselili človeške ribice iz Jamskega laboratorija Tular pod Gaštejskim klancem, ki je premajhen za redno obiskovanje. Kranjski rovi bi tako ob Postojnski jami postali druga lokacija, kjer je človeška ribica redno na ogled javnosti.

Zavod Jamski laboratorij Tular, ki sta ga zakonca Gregor in Magdalena Aljančič ustanovila lani, nadaljuje vizijo Gregorjevega očeta Marka Aljančiča, ki je v opuščenem zaklonišču v jami Tular leta 1960 s podporo Biološkega inštituta Medicinske fakultete v Ljubljani začel urejati laboratorij za preučevanje človeške ribice. Od leta 1976, ko je Medicinska fakulteta laboratorij opustila, za laboratorij brez javne finančne podpore skrbi družina Aljančič. Zavod Tular ima tako edini ustrezno tehnično znanje, izkušnje in tudi več belih in črnih odraslih človeških ribic, kar je edinstveno na svetu. »Kot Kranjčan si želim, da bi bil Jamski laboratorij Tular bolj povezan z mestom in njegovimi prebivalci, ob 60-letnici našega edinega tovrstnega laboratorija pa si predvsem želim, da bi s pomočjo informacijskega centra zagotovili trajnostni finančni okvir za delovanje in razvoj laboratorija, iz česar izhaja tudi neprofitni poslovni interes promotorja,« o svoji pobudi za preselitev človeških ribic v kranjske rove pravi Gregor Aljančič.

Prezentacija človeških ribic v rovih predstavlja izjemen potencial za razširitev trajnostne turistične ponudbe, na MOK pa si obetajo, da bo ta obiskovalcem tudi podaljšala bivanje v gorenjski prestolnici. S projektom želijo širši javnosti prenesti sporočilo o krhkosti in pomembnosti naravnega okolja ter čiste pitne vode, ki si jo človeštvo deli z ogroženo dvoživko. Občina bi tudi privabila turiste, predvsem družine, ki bodo v okolju rovov pod mestnim središčem lahko človeško ribico tudi neposredno doživele. Z omenjenim projektom želijo ustvariti trajnostni poslovni model, zbrana sredstva pa vložiti v raziskovanje in varstvo človeške ribice ter ozaveščanje javnosti. Z izvedbo naložbe bi povečali tudi prepoznavnost Kranja in omogočili trženje drugih turističnih produktov, so prepričani na MOK. Po zmernem scenariju naj bi novo atrakcijo prihodnje leto obiskalo okoli šest tisoč ljudi, potem pa vsako leto še za dvajset odstotkov več.