Na lokaciji načrtovanega zadrževalnika pod Sušo: vodja projekta Bojan Drnovšek, župan Anton Luznar, direktor DRSV Roman Kramer in Marko Trampuž iz podjetja Kolektor Koling

Podpisali pogodbo za zadrževalnik

Direkcija RS za vode je minulo sredo z vodilnim izvajalcem, podjetjem Kolektor Koling iz Idrije, podpisala 12,5 milijona evrov vredno pogodbo za projektiranje in gradnjo zadrževalnika pod Sušo, ki je predviden v drugi fazi protipoplavnih ukrepov v Železnikih.

Železniki – »Podpis te pogodbe je za nas velikega pomena,« je poudaril železnikarski župan Anton Luznar, potem ko je v sredo v Kulturnem domu Železniki prišlo do podpisa pogodbe za projektiranje in izvedbo druge faze protipoplavne ureditve Selške Sore. Pogodbo, vredno 12,5 milijona evrov, sta podpisala direktor Direkcije RS za vode (DRSV) Roman Kramer in Marko Trampuž iz idrijskega podjetja Kolektor Koling, ki bo projekt izvedlo skupaj s partnerjema: podjetjema Kostak iz Krškega in RGP iz Velenja.

Kramer je dejal, da je druga faza projekta, ki zajema ureditev suhega zadrževalnika pod Sušo s kapaciteto za milijon kubičnih metrov vode, še pomembnejša od prve, v okviru katere načrtujejo protipoplavne ukrepe na Selški Sori v Železnikih in njenih pritokih. »Za prvo fazo imamo pridobljena vsa zemljišča in čakamo na izdajo gradbenega dovoljenja. Upamo, da jo bomo začeli graditi že do konca poletja,« je povedal. Na ponovljenem razpisu za izvedbo vodnih ureditev ta čas izbirajo usposobljene kandidate. Hkrati v okviru prve faze projekta vodijo tudi izbor izvajalca za gradnjo obvoznice mimo starega dela mesta, pri katerem so že izbrali usposobljene prijavitelje in jih bodo pozvali k oddaji ponudb.

Vodja projekta na DRSV Bojan Drnovšek je povedal, da zgolj z ukrepi, načrtovanimi v Železnikih, ne bi zagotovili stoletne poplavne varnosti.

Drnovšek je poudaril, da je za zagotovitev stoletne poplavne varnosti Železnikov treba zgraditi tudi zadrževalnik pod Sušo. »Tako voda ob neurju ne bo zdrvela v Železnike, ampak se bo zadrževalnik počasi polnil in se bo voda kontrolirano spuščala skozi Železnike, da ne bo nikjer prestopala bregov,« je razložil. Drnovšek pričakuje, da naj bi se gradnja zadrževalnika z dvajset metrov visoko zemeljsko pregrado začela junija prihodnje leto, končala pa najkasneje sredi leta 2024, pri čemer računajo, da bo glavnina del končana do konca leta 2023, kar je potrebno tudi zaradi črpanja evropskih sredstev. Za celoten projekt vodnih ureditev, ki je ocenjen na 34 milijonov evrov, imajo namreč odobrenih blizu 18 milijonov evrov kohezijskih sredstev.

Marko Trampuž iz podjetja Kolektor Koling je povedal, da gre za zelo zahteven projekt. Projektiranje naj bi trajalo leto dni, gradnja pa slabi dve leti, a bodo po napovedih Trampuža projektiranje skušali pospešiti, da bodo pridobili več časa za izvedbo del.

Uresničitev projekta v Železnikih težko pričakujejo; ne nazadnje so bile katastrofalne poplave že leta 2007. »Nismo pričakovali, da bo trajalo tako dolgo, si je pa tudi težko zamisliti, skozi kaj vse smo šli v teh letih,« je dejal župan Anton Luznar.