Z vodenim pohodom so odprli prenovljeno gozdno učno pot v Predtrškem gozdu.

Obnovili gozdno učno pot

Gozdno učno pot v Predtrškem gozdu v Radovljici, ob ureditvi eno prvih v Sloveniji, so temeljito obnovili. Obiskovalce je na prvi vodeni ogled popeljal kar župan Ciril Globočnik.

Radovljica – »Vsa velika mesta so prej ali slej ugotovila, da ljudje potrebujemo tudi naravo. Gozdna učna pot, ki je za popoldanski sprehod peš dosegljiva za večino občanov, je res nekaj odličnega,« je prepričan Simon Resman, gozdar in tudi radovljiški občinski svetnik, ki se je pretekli torek pridružil županu Radovljice Cirilu Globočniku pri prvem vodenju po nedavno prenovljeni gozdni učni poti na obrobju Radovljice.

Gozdna učna pot v Predtrškem gozdu pri Radovljici je bila, ko so jo leta 1977 uredili gozdarji tedanjega Gozdnega gospodarstva Bled, ena prvih tovrstnih učnih poti v Sloveniji. Pred skoraj pol stoletja so si jo zamislili s ciljem, da bi služila kot učni objekt za pouk mladine in kot prijetna sprehajalna pot za občane. Hitro je postala zelo priljubljena tako med domačini kot obiskovalci od drugod, a jo je že leta 1984 zelo razdejal vetrolom, v začetku devetdesetih so jo zaradi družbenih sprememb in nedorečenega financiranja za nekaj let prenehali vzdrževati, leta 2006 pa ob gradnji avtoceste traso celo v večjem delu prestavili. Kljub temu so na predlog Zavoda za gozdove Predtrški gozd na prelomu tisočletja razglasili za gozd s posebnim pomenom, učno pot pa vmes dvakrat popolnoma prenovili.

Simon Resman na radovljiško gozdno učno pot pogosto vodi skupine otrok. »Uživam, ko jih opazujem v njihovi radoživosti. Kaj vse opazijo! Tudi sam jih spodbujam, da v gozd hodijo z velikimi ušesi in velikimi očmi, kot rečemo, saj je na naši gozdni učni poti res mogoče veliko videti. Je namreč izredno pestra glede drevesnih in grmovnih vrst pa tudi zaradi svoje siceršnje razgibanosti.«

Danes dobre tri kilometre dolgo pot upravlja blejska območna enota Zavoda za gozdove Slovenije, ki je pot to pomlad tudi temeljito obnovila. Izvajalec GG Bled je zamenjal večino tabel, ki označujejo rastlinske vrste, ponekod pa opravil vzdrževalna dela. Občina je za obnovo poti namenila približno sedem tisoč evrov. »Pot nam v zadnjem obdobju res ni bila več v ponos, zato smo se odločili za obnovo. Morda bo ta ljudi spodbudila, da jo začnejo redno obiskovati. Posebno v tem obdobju je namreč narava čudovita. V občini imamo sicer precej sprehajalnih oziroma pohodniških poti, ki jih postopno obnavljamo. Naslednja bo za obnovo na vrsti Vodna učna pot Grabnarica.«

Pot zdaj spet omogoča predstavitve številnih drevesnih vrst, starih orodij, krajinskih in ekoloških vsebin ter drugih zanimivosti. Njen osnovni namen ostaja ozaveščanje in izobraževanje javnosti in šolske mladine o vlogi in pomenu gozda, obenem pa je med domačini priljubljena za oddih in rekreacijo.