Predsednik republike Borut Pahor je na sobotni slovesnosti v Bohinjski Bistrici dr. Miroslavu Žaberlu, predsedniku Ribiške zveze Slovenije, predal zahvalo za sto štirideset let skrbi za slovenske vode.

Ribiči praznovali v Bohinju

Ribiška zveza Slovenije je v soboto ob dnevu slovenskih ribičev praznovala 140-letnico sladkovodnega ribištva na slovenskem ozemlju.

Ribiška zveza Slovenije združuje okoli 12 tisoč članov v 64 ribiških družinah.

Bohinjska Bistrica – Na tretjo junijsko soboto slovenski ribiči tradicionalno praznujejo svoj dan. Letos so ga izkoristili tudi za to, da so zaznamovali 140-letnico organiziranega sladkovodnega ribištva na slovenskem ozemlju in osemdeset let izdajanja glasila Ribič.

Častni pokrovitelj praznovanja, ki je bilo tokrat v Bohinjski Bistrici, je bil predsednik republike Borut Pahor, ki se je ribičem zahvalil za njihovo slavno tradicijo pri negovanju slovenstva pa tudi za njihovo pomembno poslanstvo. »Kar devetdeset odstotkov vseh slovenskih rek in jezer je v upravljanju ribiških družin. To je velika odgovornost in vi jo opravljate z veliko skrbnostjo, profesionalnostjo in predanostjo.«

Kot je za Slovensko tiskovno agencijo povedal sekretar Ribiške zveze Slovenije Igor Miličić, so na visoki jubilej ponosni, saj se že 140 let kot prostovoljci ukvarjajo z ohranjanjem narave in ribjih populacij, varstvom naravne in kulturne dediščine s področja sladkovodnega ribištva ter ohranjanjem in nadaljevanjem ribiške tradicije na Slovenskem. Pojasnil je, da se pogosto v javnosti pojavljajo negativne zgodbe, povezane s kakšnimi pogini rib ali pa v zadnjem času s težavami s kormorani, manj pogosto so opaženi v svoji skrbi za ohranjanje ribjega življa. Ob tem je navedel tudi nekaj zgodb o uspehu, kakršna je repopulacija soške postrvi. Kažejo se tudi prvi dobri rezultati repopulacije primorske podusti.

»Želimo si vztrajati na tej poti in ohranjati bogastvo domorodnega ribjega življa tudi za zanamce, čeprav nas čakajo veliki izzivi v smislu človekovih posegov v vodotoke in naravo, podnebnih sprememb in še marsičesa drugega,« je opozoril in dodal, da so sladkovodni organizmi trenutno eni najbolj ogroženih v Evropi in svetu. Še posebno v zadnjih desetletjih se dogajajo koreniti posegi v naravne habitate, kar je lahko katastrofalno za sposobnost specifične ribje vrste, da se samostojno ohrani pri življenju, je opozoril. Zato morajo pomagati z ribogojništvom in poribljavanjem voda z domorodnimi vrstami rib.

Ribiška zveza Slovenije, ki upravlja skoraj devetdeset odstotkov ribiških okolišev v Sloveniji, v 64 ribiških družinah združuje okoli 12 tisoč ljudi. Letos se je število članov povečalo kar za okoli petsto, kar bi bila, kot ugotavlja Miličić, lahko posledica epidemije, saj so v času prisilne izolacije nekateri znova spoznali čare športnega ribolova.

Osrednje prireditve v Bohinjski Bistrici je poleg predsednika države udeležil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek, med nastopajočimi na prireditvi pa so bili tudi znani ribiči, kot sta Vlado Kreslin in Tone Partljič, so sporočili iz Ribiške zveze Slovenije.