Pred potopom v jezero Jasna, naslednjič, upajmo, še z večjo udeležbo potapljačev. / Foto: Tina Dokl

Potapljači pregledali jezero Jasna

V soboto je bila prva čistilna akcija jezera Jasna v malo večji zasedbi. Iz jezera so sicer potegnili tudi nekaj manjših predmetov, v splošnem pa so potapljači ugotovili, da je jezero zelo čisto. Z željo in pozivom, da takšno tudi ostane.

Kranjska Gora – »Pobuda za vizualni pregled jezera je prišla spontano, potapljaški inštruktor Matjaž Repnik je večkrat v našem koncu in beseda je dala besedo. Večje število obiskovalcev pomeni tudi večji pritisk na okolje in večjo odgovornost vseh za ohranitev čistega jezera. Sodelujoči potapljači so pokazali na stvari, ki v jezero ne sodijo,« je povedal direktor Turizma Kranjska Gora Blaž Veber in dodal, da sicer velik problem predstavljajo vremenske okoliščine, saj kadar močno piha, na jezero nanese marsikaj, na primer veje, in kot se je pokazalo tokrat, je veter na jezero odnesel tudi ponjavo z alpske plaže. Matjaž Repnik je dodal, da se je pozimi skupaj z Nikom Škrlecem potapljal pod ledom in je čistilno akcijo omenil tudi lastniku Chalet Resorta Jasna, ki je pobudi prav tako z veseljem prisluhnil.

Pri pregledu obeh jezer, ki sta »skupaj imeli 22 stopinj Celzija, vsako posebej pa 11 stopinj«, kot so živo opisali temperaturne pogoje, so sodelovali Simon Košir, Anita Avguštinčič, Borut Werber, Polona Kregar in Ana Erjavec. Večina jih je članov Društva Kisik – Oxygen Šenčur, Simon Košir pa je član Potapljaškega kluba Vrhnika. Matjaž Repnik je žal zbolel in se akcije ni udeležil, a je vse spremljal »na daljavo«.

Potop je trajal dobre pol ure do okoli treh metrov globine, nekateri so imeli suho obleko, tiste z neoprensko pa je malo zeblo. Vidljivost je bila v redu, ob stiku z jezerskim dnom se je dvignil mulj. Na dnu je tudi precej odpadlega listja. Najprej pa so zaradi varnosti kopalcev pod skakalnim stolpom preverili, ali so spodaj kamni. Na jezerskem dnu so našli rolerje, igračko, japonke, plastične kozarce in plastični pribor in kopalke, ki so jih odložili v za to posebej namenjene zabojnike. V splošnem pa so ugotovili, da je jezero zelo čisto. To jih je zelo razveselilo. Kot je povedal Borut Werber, namreč ob čiščenjih na kakšnih drugih lokacijah iz vode potegnejo marsikaj, od koles do miz in stolov. Za živali v vodi so najnevarnejše mreže in plastične vrečke, ker se vanje zapletejo in se ne morejo rešiti. Za kopalce je zaradi možnosti ureznin nevarno razbito steklo ter tudi ribiški laksi, saj se potapljač ali plavalec lahko zaplete vanje. Potapljače večkrat na pomoč pokličejo tudi ljudje, ki jim je v vodo padel mobitel, je dodal Werber. V zahvalo je potapljačem kranjskogorski župan Janez Hrovat pustil »jezersko« darilo presenečenja ... Direktor Turizma Kranjska Gora Blaž Veber je še povedal, da vizualni pregled jezera vsako leto opravi potapljač iz bližnje okolice, zdaj pa je to prvič potekalo v malo večji zasedbi.

Matjaž Repnik je sklenil, da so potapljači z akcijo čiščenja prispevali k ohranitvi okolja, obenem pa so navdušeni, da ni bilo veliko smeti, kar kaže, da okoliški obiskovalci resnično znajo skrbeti za čisto okolje. »Naj jezero Jasna ostane čisto,« je še pozval.