Spominsko ploščo sta odkrila župan Franc Čebulj in Anton Rešek.

Novinarstvo odigralo izjemno vlogo

Z odkritjem spominske plošče so se na Krvavcu spomnili napada na RTV-oddajnik pred tridesetimi leti.

Krvavec – V soboto so Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Kranj, Občina Cerklje in RTV OE Oddajniki in zveze pripravili slovesnost ob tridesetletnici raketiranja oddajnika na Krvavcu. Ob tej priložnosti sta cerkljanski župan Franc Čebulj in predsednik območnega združenja Anton Rešek odkrila tudi spominsko ploščo na oddajniku, Slavko Kočevar in Mitja Zatler, član posadke oddajnika, ki je bil med raketiranjem tudi poškodovan, pa sta odkrila informacijsko tablo, ki bo obiskovalce na Krvavcu seznanjala s takratnimi dogodki.

Jugoslovanska vojska je oddajnik na Krvavcu raketirala 2. julija 1991, in sicer s ciljem, da bi preprečila oddajanje programov, a so delavci RTV Slovenija in Elektra Gorenjska še isti dan odpravili poškodbe in oddajnik je nemoteno deloval naprej.

Slavnostni govornik Janez Čadež, ki je bil v tistem času direktor RTV Slovenija, je spomnil na to, da sta v času vojne za Slovenijo izjemno delo opravili takratna policija in Teritorialna obramba, pozablja pa se na slovensko novinarstvo, ki je o situaciji v državi obveščala tako domačo kot tudi tujo javnost. »Svet je tako izvedel, kaj se je zgodilo, zato menim, da je slovenska novinarska srenja v tistih časih odigrala izjemno pomembno vlogo,« je dejal Čadež, ki je orisal tudi nekatere pomembne dogodke in med drugim spomnil na delo amaterskih videosnemalcev, ki so ustvarili vrsto posnetkov, ki jih še danes hranijo v arhivih, ter na vlogo RTV Slovenija v času novinarskih konferenc, ki jih je vodil Jelko Kacin in na podlagi katerih je Slovenija svet seznanjala z dogajanjem. Dodal je, da so imeli na takratni RTV Slovenija srečo, da poleg nekaj ranjenih niso imeli smrtnih žrtev. Čeprav je takratni ameriški veleposlanik Warren Zimmerman dejal, da ZDA še desetletja ne bodo priznale Slovenije kot samostojne države, se je obrnilo drugače. »Ko je šla slika v svet, ko so tudi druge države videle odločnost slovenskega naroda, so jo hitro začele priznavati, najprej skandinavske države in Vatikan, nato pa še druge, in bitka je bila dobljena,« je še dejal Čadež.

V kratkem kulturnem programu so sodelovali tudi Godba Cerklje in recitatorke Kulturnega društva Folklora Cerklje.