Kočo na Golici na nadmorski višini 1582 metrov v letošnjem poletju obiskujejo tako domači kot tuji pohodniki, mnogi se povzpnejo tudi na vrh Golice (1835 metrov nad morjem). / Foto: Janko Rabič

Za čistejšo naravo na Golici

Planinsko društvo Jesenice je pri Koči na Golici zgradilo čistilno napravo, že lani pa so postavili tudi nova dehidracijska stranišča. Obisk Golice v teh vročih poletnih dneh je dober, med planinci so številni tujci, ki v koči tudi prenočijo.

Planinsko društvo Jesenice upravlja pet planinskih postojank, že vrsto let pa si prizadevajo za večje varovanje gorskega okolja, zlasti z izgradnjo malih čistilnih naprav. Prvi čistilni napravi so tako pred leti zgradili v Koči pri izviru Soče v Trenti in v Erjavčevi koči na Vršiču, letos pa je bila na vrsti Koča na Golici.

Jesenice – Koča na Golici je dobila čistilno napravo, ki je že vgrajena in deluje. Stala je 25 tisoč evrov, financiralo jo je Planinstvo društvo Jesenice. Kot je dejal predsednik društva Vlado Hlede, je bila izvedba kar zahtevna, saj je bilo bager za izkop treba do koče prepeljati s helikopterjem. Zahtevna dela ob koči na pobočjih Golice je opravil domačin Tilen Klinar iz Plavškega Rovta. Pri pokritju stroškov helikopterskega prevoza jim je na pomoč priskočila Planinska zveza Slovenije iz letnega programa pomoči planinskim kočam.

Po besedah Vlada Hledeta je ureditev čistilne naprave pomemben korak naprej k varovanju okolja na območju Golice, ki jo letno obišče na tisoče planincev. Pred onesnaževanjem je zdaj bolje zavarovan tudi vodni vir in vodohran, ki ga je Občina Jesenice zgradila nad Planino pod Golico. Sicer pa so že lani pri koči postavili tudi nova dehidracijska stranišča.

V teh poletnih dneh je koča dobro obiskana, v njej prenočujejo zlasti tuji planinci iz različnih držav, slovenskih planincev je več ob koncih tedna, mnogi pa izkoristijo tudi turistične bone.

Oskrbnika koče sta Klavdija Pleško in Bratislav Stefanović iz okolice Ljubljane, zanju pa je to prva sezona na Golici. Kot pravita, imata rada gore, delo v koči pa jima je izziv in nova izkušnja. Poskrbela sta tudi za kulinarično ponudbo, kot je golaž, telečja obara, ričet, jota, segedin, pripravljata pa tudi sirove štruklje, tudi s čokolado in karamelo.

Koča je dobro izhodišče za planinske ture v Karavankah in obenem postojanka za vse, ki se odločijo za prečenje grebena Karavank.