Od leve: prejemnik občinskega priznanja Janez Jaša Jelinčič, župan Janez Hrovat in častni občan France Voga / Foto: Tina Dokl

Častni občan je France Voga

Na predvečer praznika Občine Kranjska Gora je bila osrednja slovesnost, na kateri so podelili letošnja občinska priznanja. Častni občan je postal France Voga, občinsko priznanje je prejel Janez Jaša Jelinčič.

Kranjska Gora – Občina Kranjska Gora praznuje 7. avgusta, na dan, ko je dovški župnik, skladatelj, planinec, narodni buditelj, vodnik v boljše, naprednejše čase Jakob Aljaž pred 126 leti vrh Triglava dal postaviti stolp. Občinska prireditev je bila na predvečer praznika na trgu pred cerkvijo v Kranjski Gori.

Častni občan France Voga z Dovjega dobršen del svojega življenja posveča domačemu kraju. Imenovanje si je zaslužil za delo na področju kulture, ohranjanja kulturne dediščine, turizma, literarne dejavnosti ter za prizadevanja na drugih področjih življenja in dela. Ob tem omenimo njegovo dramsko besedilo Kar sem rekel, sem rekel, ki je bilo leta 1991 krstno uprizorjeno na Dovjem. V njej je upodobljen lik domačina Ivana Brenceta - Pehtuta, ki je svoj upor cesarju leta 1915 plačal z življenjem. Vidno vlogo v tragediji ima tudi Jakob Aljaž. Leta 2019 je bila drama ponovno uprizorjena na jeseniškem odru pod naslovom Slovenec za vse čase.

Imenovanje je France Voga sprejel s spoštovanjem in zavedanjem ter hvaležnostjo, da je to največja čast. »Danes stojim tukaj v treh vlogah. Kot turistični delavec, kulturnik in pisec. Do danes sem izdal dvanajst knjig, pa se še nimam za pisatelja. Pisatelj je naziv, ki si ga ne moreš dati sam, ampak ga moraš pridobiti – tako kot današnje priznanje,« je povedal in govor posvetil prav temu delu svojega življenja. Lani je izdal dve knjigi: basni za otroke z naukom za odrasle Zgodbe iz našega gozda z ilustracijami akademske slikarke Špele Oblak. Druga je potopis Moj Camino, moja pot. Temeljna vira o življenju v preteklosti v teh krajih sta njegovi knjigi Spomini na Dovje ter Mojstrana, njen nastanek, razvoj in turizem.

Ob tridesetletnici samostojnosti Slovenije so se spomnili tudi ljudi in dogodkov, ki so na območju sedanje občine Kranjska Gora pomembno prispevali, da se je vojna na Zgornjem Gorenjskem končala brez smrtnih žrtev. Med njimi zasluži posebno mesto Janez Jaša Jelinčič iz Podkorena, prejemnik priznanja Občine Kranjska Gora. Janez Jaša Jelinčič je tudi ustanovni član Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Zgornja Gorenjska (tedaj Radovljica - Jesenice) leta 1997. Sedaj je član častnega razsodišča območnega združenja. Sodeloval je tudi pri ustanovitvi današnje Občine Kranjska Gora.

Domači župan Janez Hrovat je poudaril, da oba občinska nagrajenca s svojimi dejanji in načinom življenja izstopata iz povprečja in si iskreno zaslužita, da jih počastijo tudi na ta način.

Župan je spomnil, da bo prva omemba Občine Kranjska Gora kmalu stara dvesto let. Leta 1849 je bila v Kranjski Gori prvič omenjena in ustanovljena občina z občinskim svetom in prvim županom. »Preteklost pa je rdeča nit, ki nas v sedanjosti zavezuje, kako bodo naši potomci živeli v prihodnosti.« Dotaknil se je epidemije covida-19, ki je zarezala tudi v življenja kranjskogorskih občanov, a le enotni, čuteči in dojemljivi za težave in stiske drugih jo bomo premagali, je prepričan župan.

Izpada zimske turistične sezone ne bodo mogli nadomestiti in »le s proračunsko rezervo od pametnega gospodarjenja, kjer se moram zahvaliti vsem občinskim svetnikom, ker sledijo tej varčni politiki, smo zagotovili, da bomo letos lahko izvedli skoraj vse operativne zadeve in investicije,« je poudaril župan Hrovat in spomnil, da je bila lani proračunska rezerva ogrožena, ker so bili deležni tožbe multinacionalke, nekdanjega koncesionarja na področju kanalizacije, o čemer smo že poročali. Občina je tožbo dobila.

Med večjimi letošnjimi investicijami so gradnja prizidka k vrtcu v Mojstrani, sanacija občinskih cest v Radovni in Podkorenu, sanacija vodnega zajetja Jurež ... Župan je napovedal še odprtje brvi v Jasni čez Pišnico, postavitev otroškega igrišča na Dovjem, zaključek steze Mojstrana–Hrušica in novo ferato na potoku Dobršnik, ki jo bodo uredili skupaj z jeseniško občino. Država je na vstopu v Kranjsko Goro že zgradila prvo krožišče od treh obljubljenih v občini. Letos naj bi naredili še krožišče v Podkorenu in sanirali cesto do Jasne, kjer se bo občina pridružila s sanacijo pločnika in ureditvijo kanalizacije Jasna–Kranjska Gora.