V Zbirni center Šenčur lahko občani trikrat tedensko, in sicer ob torkih, petkih in sobotah, pripeljejo presežek odpadkov, namesto da jih kurijo v naravi. / Foto: Tina Dokl

Problematika kurjenja v naravi

Občanka občine Šenčur je na šenčurskega župana Cirila Kozjeka naslovila odprto pismo glede čezmernega kurjenja plastike in drugih odpadkov v naravi.

Šenčur – Anonimna občanka občine Šenčur v pismu navaja, da šenčurska občina sicer slovi kot ekonomsko močna in prebivalcem prijazna občina, a kljub temu življenje ni vedno tako idilično. Kot razlog med drugim navaja bližino letališča in dnevno prisotnost letal nad območjem občine, ki izpuščajo različne škodljive pline, poleg tega skozi občino potekajo pomembne prometne poti, zaradi česar je pretok prometa velik. »Kot da vse skupaj ne bi bilo dovolj in kakovost zraka na nekaterih delih občine ni vprašljiva, imamo v našem koncu tudi ogromne probleme s kurjenjem. Občani na dvoriščih dnevno kurijo različne odpadke, nekateri si nočejo plačati večjega smetnjaka in kurijo svoje odpadke, tudi ogromno plastike, imamo pa tudi nekaj podjetnikov, ki kurijo svoje industrijske odpadke. Ozaveščenost prebivalstva na tem področju je katastrofalna in v naših krajih stanje res ni več vzdržno. Sami se skušamo proti dimu in delcem v zraku čim bolje zavarovati, zato pozno popoldne, če je le mogoče, ne odpiramo oken in ne zapuščamo stanovanj. Vendar to ni rešitev,« je zapisala, ob tem pa šenčurskega župana pozvala, da ukrepa, morda z letaki za izobraževanje prebivalstva in uvedbo telefonske številke, kamor bi občani lahko anonimno sporočali primere kurjenja.

Šenčurski župan Ciril Kozjek na anonimno pismo občanke ne odgovarja, saj kot pravi, so za primere nepravilnega kurjenja v naravi pristojne inšpekcijske službe, ki bodo ustrezno ukrepale. »Imamo pa v Šenčurju zbirni center, kamor naši občani lahko trikrat na teden pripeljejo presežek odpadkov, ki ne gredo v zabojnike. Lahko pa zabojnik tudi zamenjajo za večjega, če je ta, ki ga imajo, premajhen,« je poudaril.

Po podatke o številu prijav, inšpekcijskih nadzorov in izrečenih glob smo se obrnili še na Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami. Vodja sektorja za inšpekcijski nadzor Romana Lah je pojasnila, da v obdobju zadnjih petih let za območje občine Šenčur niso prijeli nobene prijave, povezane s kurjenjem v naravnem okolju.