Varuh človekovih pravic RS Peter Svetina je med obiskom kranjske občine obiskal tudi Dom upokojencev Kranj, kjer se je pogovarjal z direktorico Nadjo Gantar. / Foto: Primož Pičulin

Začutil skrb za sočloveka

Mestno občino Kranj je v sredo obiskal Peter Svetina, varuh človekovih pravic RS. S kranjskim županom Matjažem Rakovcem sta govorila o aktualnih izzivih ter o tesnejšem sodelovanju varuha z občino in lokalnimi nevladnimi organizacijami, katerih delovanje se nanaša na njegovo področje dela.

Kranj – Varuh človekovih pravic RS Peter Svetina se je seznanil z delovanjem občinske uprave in uresničevanjem človekovih pravic v mestni občini Kranj (MOK). Ob tem je kranjski župan Matjaž Rakovec poudaril problem, ki se pojavlja v zadnjem času, in sicer zvočno onesnaževanje kot posledica bližine letališča. »Letalske poti so se skrajšale in vodijo nad naselji kranjske občine, kar povzroča hrup. Občina nam bo poslala pobudo na to temo, ki jo bomo v nadaljevanju obravnavali,« je povedal Svetina in dodal: »Pri Varuhu človekovih pravic trenutno ne obravnavamo nobene omembe vredne problematike z Mestno občino Kranj. Razmišljali pa smo o načinih, kako občanom še bolj približati naše delo.«

Po srečanju z županom je Svetina obiskal Materinski dom Gorenjske, kjer so mu predstavili delovanje programov v društvu – Varna hiša Gorenjske, Materinski dom Gorenjske in CIS – Center za informiranje in svetovanje za žrtve nasilja na Gorenjskem, problematiko na področju družinskega nasilja in socialno problematiko uporabnic in njihovih otrok, ki so vključeni v programe društva. Poudarili so pomen kontinuirane terapevtske obravnave otrok, ki so žrtve oziroma priče družinskega nasilja. Varuh je med drugim povedal, da si prizadeva, da se uredi zakonodaja na področju psihoterapije, da bi posamezniki v stiski dobili ustrezno pomoč. »Otroci so razpeti med staršema in kot taki žrtve, ki najbolj trpijo. Otrokova korist in uresničevanje njihovih pravic sta eden izmed naših največjih interesov, zanje skrbi namestnik, ki je odgovoren za varovanje otrokovih pravic,« je še pojasnil Svetina.

Obiskal je tudi Dom upokojencev Kranj, kjer je spregovoril z vodstvom, strokovnimi sodelavci in uporabniki, ki so dejali, da se tu dobro počutijo. »V domu pozornost usmerjajo k temu, da starostnikom s svojimi storitvami omogočijo, da čim dlje bivajo v domačem okolju in je vključitev v institucionalno varstvo tista končna faza, ko jim doma ne morejo več nuditi oskrbe za varno in zdravo življenje,« je strnil Svetina.

V kranjskem domu upokojencev trenutno nimajo okužbe, varuhu pa so predstavili tudi podatke o precepljenosti, kjer so zelo uspešni. Direktorica doma Nadja Gantar je še pojasnila, da se pripravljajo na obetajoči se četrti epidemični val, pri čemer imajo izdelan krizni načrt in urejene prostore za t. i. sivo cono. »Predvsem nam je pomembno, da je naš kader dobro usposobljen za primer, če se stanje poslabša. Apeliram pa na vse svojce, da ob obisku spoštujejo pogoj PCT, saj je naš največji strah, da se okužba v zavod vnese od zunaj,« je dejala direktorica.

Da so v domovih opravili izjemno delo, ki ga morda ne znamo vrednotiti, je še poudaril varuh. »Zagotovo je ena izmed nalog države zagotoviti pošteno plačilo za medicinski in negovalni kader, ki je podplačan. Urediti je treba tudi standarde in normative na tem področju,« je še dodal Svetina, ki je obisk v MOK ocenil kot uspešen. »Med obiskom Kranja sem se srečal z ljudmi, pri katerih sem začutil, da jim je mar za sočloveka, kar me navdaja z optimizmom.«