Prodajno konferenco so tudi letos popestrili s predstavitvijo končnih izdelkov, v katere so vgrajeni Domelovi motorji ali komponente. / Foto: Tina Dokl

Že lani dobro, v letošnjem letu rekordno

Na prodajni konferenci Skupine Domel so predstavili lanske rezultate poslovanja, ki so nekoliko boljši kot predlani, letošnji pa celo napovedujejo rekordno leto.

Sorica – Skupina Domel je lani ustvarila 147,7 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje (malenkost več kot v 2019), od tega največji delež (143,7 milijona evrov) predstavlja realizacija prodaje družbe Domel. Poslovno leto so končali s 7,4 milijona evrov čistega dobička, kar je več kot predlani (6,8 milijona evrov). »Izboljšali smo finančni vzvod in znižali zadolženost,« je Jaka Kavčič, direktor marketinga in prodaje Domel Holdinga, poudaril na tradicionalni prodajni konferenci Skupine Domel, ki je v petek potekala v Sorici.

Letos Domelu kljub nadaljnjemu vplivu širjenja koronavirusa na gospodarsko dejavnost kaže še bolje kot lani; pravzaprav za zdaj beležijo rekordne številke. »V letu 2021 smo načrtovali 162 milijonov evrov oziroma približno desetodstotno rast prihodkov od prodaje v primerjavi z letom 2020, po trenutnih ocenah pa bomo realizirali več kot 170 milijonov evrov prodaje, če bodo jesenski meseci kolikor toliko normalni. Napovedi trenutno še kažejo celo večje povpraševanje, vendar se pričakuje umirjanje na trgu, predvsem zaradi povečanih zalog ter pomanjkanja nekaterih strateških materialov – kot so polprevodniki, tudi jeklo, granulati ...« je pojasnil Matjaž Čemažar, predsednik uprave Domel Holdinga.

Napovedi Domelovih kupcev za naslednje srednjeročno obdobje so prav tako zelo dobre, saj ob že sklenjenih pogodbah pričakujejo v povprečju kar osemodstotno letno rast obsega prodaje. »Trend elektrifikacije še naprej deluje v prid Domela. V letu 2021 praktično v vseh poslovnih enotah poslujemo krepko nad planom. Največjo rast v prihodnjem srednjeročnem obdobju vidimo na programih e-mobilnosti in baterijsko-napajanih aparatov v segmentu vrtne opreme in ročnih orodij,« je razložil Kavčič in dodal, da je osrednja usmeritev korporativne strategije skupine Domel za obdobje od 2022 do 2027 trajnostna naravnanost, ki je zajeta v več strateških aktivnostih, in sicer z vseh treh vidikov trajnosti: družbenega, okoljskega in ekonomskega. Letos so obstoječi strateški dokument 2020 do 2025 tudi nadomestili z novim za obdobje od 2022 do 2027. Kot so pojasnili v Domelu, cilji vsebinsko ostajajo precej podobni, so pa svoj glavni strateški cilj v zadnjem letu horizonta ambiciozno dvignili s 60.000 evrov na zaposlenega v letu 2025 na 65.000 evrov na zaposlenega v letu 2027. »S ciljem rasti dodane vrednosti uresničujemo svoje poslanstvo družbeno odgovornega delodajalca in zagotavljamo kakovostna delovna mesta. Gradimo na razvoju novih kompetenc zaposlenih, ki bodo nujne za te spremembe ter ki vključujejo večjo trajnostno ozaveščenost in usposobljenost zaposlenih ter še višjo strokovnost in zavzetost zaposlenih,« pravi Kavčič.

Zaradi povečanih potreb in težav v oskrbovalnih verigah se v Domelu soočajo predvsem s pomanjkanjem kapacitet v proizvodnji in kroničnim pomanjkanjem kadrov, so še poudarili na prodajni konferenci. Trenutno imajo v Skupini Domel 1428 zaposlenih, od tega v Sloveniji 1358, kar je sto več kot lani v tem času in trideset več kot konec leta 2020. »V Domelu še vedno zaposlujemo praktično vse profile, predvsem pa je trenutno pomanjkanje mojstrov in delavcev za bolj strokovna dela,« pojasnjuje Čemažar.

V Sorici so kot običajno predstavili tudi Domelove najnovejše izdelke, vgrajene v baterijska ročna orodja za vrtno in gradbeno uporabo ter v belo tehniko. Precejšno pozornost so namenili tudi segmentu e-mobilnosti, še posebej e-kolesu e-Cult z vgrajenim Domelovim pogonom.