Na literarnem večeru so sodelujoči avtorji recitirali svoja dela. / Foto: Jožef Pavlič

Neizsanjane sanje izgubljajo moč

Na literarnem večeru Neizsanjane sanje izgubljajo moč, ki je potekal v Dvorani Marjance Ručigaj v Trzinu, so se predstavili sodelujoči avtorji na 12. literarnem natečaju Pokrajinske zveze društev upokojencev (PZDU) Gorenjske.

Trzin – Srečanja gorenjskih upokojenskih avtorjev in avtoric, ki jih pripravlja Pokrajinska zveza društev upokojencev Gorenjske, tokrat skupaj z Društvom upokojencev Žerjavčki Trzin, so po besedah Dragice Vesković, podpredsednice PZDU Gorenjske in predsednice Komisije za kulturo in tehnično kulturo pri omenjeni zvezi, po udeležbi vsako leto številnejša. Svoja besedila je letos na literarni natečaj PZDU Gorenjske poslalo 32 pišočih iz šestnajstih gorenjskih društev. Naslov za srečanje Neizsanjane sanje izgubljajo moč je Veskovićeva povzela po verzu sodelujoče avtorice Janke Jerman iz pesmi Življenje. Pesnica Minka M. Likar, ki se je udeležila vseh srečanj, je zapisala: »Dosti se je v tem času spremenilo, razširilo, izboljšalo, nekateri ustvarjalci so se, žal, poslovili, dohiteli so nas novi. Nekaj pa nas je še iz stare šole in vsakokrat sem vesela snidenja.«

Ob tej priložnosti so izdali tudi zbornik, kjer so predstavljeni vsi avtorji ter objavljena vsaj ena pesem ali krajši prozni odlomek vsakega od njih. »Med poezijo je nekaj prigodniških in precej domoljubnih pesmi, ki opevajo lepote naših krajev, planin, včasih preveč na splošno, brez iskanja izvirnih prispodob. Zrelejše pesmi pa spregovorijo o minevanju, odnosih med ljudmi, ki so vse prej kot harmonični, zatekanju v samoto, z besedami pa znajo pričarati tudi čarobno jutro ali preprost sončni žarek, ki nas ogreje. Spregovorili so tudi o manj običajnih temah za poezijo, kot sta stranišče in krematorij,« je ocenila Veskovićeva, ki je besedila tudi zbrala ter uredila; in še: »Proza je tematsko in slogovno zelo raznolika, lotilo pa se je je trinajst avtorjev in avtoric, ki se v minimalističnih zgodbah, daljših proznih delih, nekateri pa v neke vrste sinopsisih bolj ali manj spretno lotevajo intimnih zgodb posameznikov, medsebojnih razmerij, spominov na vojna in zgodnja povojna leta, tudi družbenih in socialnih vprašanj.« Prvič so objavili tudi dramsko besedilo oziroma humoristični skeč z naslovom Srečanje na vasi avtorice Gabrijele Tavčar.