Pomoč najemnikom

Najemniki stanovanj se sedaj na spletnem mestu Najemniški SOS lahko podučijo o svojih pravicah in poiščejo odgovore na vprašanja.

Ljubljana – »Najemniki smo v Sloveniji prepuščeni sami sebi, saj država trga ne regulira. Cene so previsoke, stanovanja pogosto nekakovostna ali povsem neprimerna, bivanje pa negotovo in nepredvidljivo. Ozaveščanja o naših pravicah tako rekoč ni, situacija pa je iz leta v leto slabša,« je sporočilo na prvi strani spletnega mesta Najemniški SOS, ki sta ga pred kratkim razvila zavod Danes je nov dan in Inštitut za študije stanovanj in prostora v odgovor na težave, s katerimi se soočajo najemniki pri nas.

Kot poudarjajo, je najemni trg v Sloveniji majhen, prenasičen in nereguliran, zato so cene previsoke, bivanje pa zaradi kratkoročnih pogodb negotovo in nepredvidljivo. Točnih uradnih podatkov o najemninah ni, a kot dodajajo, neodvisne raziskave iz leta 2018 kažejo, da so več kot štiridesetim odstotkom najemnikov v prestolnici stroški bivanja predstavljali veliko ali zelo veliko breme, mnogim pa se je najemnina v zadnjih letih še povišala. Poleg tega jih je imela več kot polovica pogodbo, krajšo od enega leta.

Kot pravijo pripravljavci spletnega mesta, bo Najemniški SOS najemnikom omogočil, da spoznajo svoje pravice, poiščejo odgovore na najpogostejša vprašanja in zastavijo lastna vprašanja ter tako prispevajo k zbiranju uporabnih informacij. Hkrati lahko svoje izkušnje tudi delijo.

Obe organizaciji želita s tem poskrbeti za ustrezno informiranost. »Obenem pa je cilj spletnega mesta tudi združiti glas najemnic in najemnikov ter tako pritisniti na politične funkcionarje in poskrbeti, da se v javnosti začnemo pogovarjati o najemniških stiskah ter sprejemati konkretne odločitve, ki jih bodo pomagale lajšati,« so še sporočili.