Do referenduma s pomočjo Udovčeve

V iniciativi za novo občino na severnem delu Kranja napovedujejo, da bo njihovo pobudo za razpis referenduma v državnem zboru vložila kranjska poslanka Mateja Udovč.

Kranj – Po nekajmesečnem zatišju so pobudniki ustanovitve nove občine na severnem delu mestne občine Kranj pred novim dejanjem. Včeraj je namreč iniciativa, ki jo v javnosti predstavlja predvsem mestna svetnica Barbara Gunčar, napovedala vložitev predloga za razpis posvetovalnega referenduma za ustanovitev Občine Golnik, kar bodo javnosti podrobneje predstavili v sredo v Goričah. Pred tem se bodo predstavniki sedmih krajevnih skupnosti s severa Kranja sestali tudi z državno poslanko Matejo Udovč (SMC), ki naj bi predlog za razpis vložila v državnem zboru.

V iniciativi za ustanovitev nove občine so razložili, da bi jo večina prebivalcev poimenovala Brdo pri Kranju. Ker pa mora občina nositi ime po enem od krajev na njenem območju, so se odločili za Golnik, ki je s kliniko najbolj prepoznaven.

Sedež občine bi bil v Predosljah, kjer imajo v še pra­zni novozgrajeni stavbi župnišča ob kulturnem domu najboljše prostorske pogoje za delovanje občinske uprave. »Iniciativa ni uperjena proti trenutni občinski mes­tni upravi. Iniciativa je na­stala zaradi neučinkovite občinske politike pri razvoju podeželja v zadnjih deset­letjih. V primeru novonastale občine bi se tako MOK lahko bolje posvetila delovanju in razvoju mesta in primestnega okolja, kar bi omogočilo hitrejši razvoj regije kot celote,« zatrjujejo.

Poslanka Mateja Udovč je potrdila, da so se v iniciativi obrnili nanjo s prošnjo, da predlog vloži v državnozborsko proceduro. »Vedno sem pripravljena pomagati uresničiti vsak predlog, ki je izved­ljiv, kar dokazujejo številni vloženi in sprejeti amandmaji. Tako sem, seveda ob podpori drugih poslancev, pripravljena vložiti tudi predlog za razpis posvetovalnega referenduma za Občino Golnik, seveda če je pobuda resna, če so za to izpolnjeni vsi zakonsko predpisani pogoji in predvsem če za njo stoji lokalno prebivalstvo in krajevne skupnosti. Vendarle gre za ustavno pravico. Sicer pa menim, da so problemi povsod po Sloveniji in da bi bilo zelo dobro, če bi se o njih čim več pogovarjali in na ta način iskali rešitve,« je povedala.

Za mnenje smo zaprosili tudi kranjskega župana Matjaža Rakovca, a ga včeraj do zaključka redakcije še ni­smo prejeli.

Za razpis posvetovalnega referenduma o ustanovitvi nove občine je sicer po­trebna večina glasov poslank in poslancev, na Ministrstvu za javno upravo pa so že pred časom pojasnili, da vlada nasprotuje ustanavljanju novih občin, nasprotno – podpira združevanje sedanjih občin.