V Škofji Loki so minuli petek po enem letu delovanja predstavili rezultate projekta Prostofer. / Foto: Primož Pičulin

Najpogosteje do zdravnika

V Škofji Loki so minuli petek po slabem letu dni delovanja predstavili rezultate projekta Prostofer, v sklopu katerega opravljajo brezplačne prevoze za starostnike, in predstavili voznike prostovoljce.

Škofja Loka – Tako kot številne druge slovenske občine je tudi Občina Škofja Loka pristopila k vseslovenskemu prostovoljskemu projektu Prostofer, v okviru katerega zdaj še skoraj eno leto nudijo brezplačne prevoze za starejše na klic. Do konca avgusta je tako devet voznikov prostovoljcev opravilo že 244 prevozov starostnikov, skupaj so prevozili 13.725 kilometrov, je pojasnila koordinatorka projekta na občini Sabina Gabrijel. Najpogosteje so starejši potrebovali prevoz do bolnišnic oziroma zdravstvenega doma.

»Teh 244 prevozov je dokaz, da smo v občini ta projekt resnično potrebovali,« je poudaril župan Tine Radinja in se ob tej priložnosti posebej zahvalil voznikom, ki to delo opravljajo prostovoljno, saj se zaveda, da brez njih projekt ne bi zaživel. »Zato si želim še naprej dobrega sodelovanja in tudi širjenja projekta.« Sabina Gabrijel je dodala, da v vrste prostoferjev vabijo še nove prostovoljce, da bi skupaj ustvarjali lepše in prijaznejše okolje za življenje starostnikov v občini. Kot je pojasnila, jim je s projektom že zdaj uspelo povečati udeležbo starejših v cestnem prometu in obenem izboljšati njihovo mobilnost, in to kljub temu, da že od začetka projekta njegovo delovanje kroji epidemija covida-19. Na mesec povprečno opravijo okrog trideset prevozov, včasih tudi dva ali tri na dan, je še dodala.

Med najstarejšimi vozniki prostovoljci v občini je 75-letni Jože Krek, ki je doslej opravil 33 prevozov. »Z veseljem pomagam tistim, ki potrebujejo pomoč pri prevozu,« je poudaril in dodal, da ga je k sodelovanju pri projektu premamil tudi električni avto, v vožnji katerega zelo uživa. »Najdaljša vožnja je bila do Dolenjskih Toplic,« je še razložil in dodal, da mu ni nič odveč tudi malo dlje počakati, da se uporabnik prevoza vrne. »Grem pa na kakšno kavico vmes,« se posmeje. Najmlajša prostovoljka je Sanela Jahič. »Ker sem samozaposlena v kulturi, navadno ves dan delam, zato mi pride prav, da za 'odmor' opravim kakšen prevoz.« Kot pravi, se ji to zdi dobro izkoriščen vozniški izpit, ker se ne vozi zgolj za svoje potrebe, ampak s tem komu tudi olajša življenje. »Starejši tako nimajo občutka, da so pozabljeni,« je poudarila in dodala, da se tako bolj začneš zavedati ljudi, s katerimi sobivaš. »Slišiš mnoge težke zgodbe, a tudi zelo navdihujoče.« Zelo zanimivo izkušnjo pa je imela prostovoljka Ela Dolinar. »Gospe, ki sem jo peljala po opravkih, sem pokazala, kje živim, ko sva se peljali mimo mojega doma. Potem pa je kar sama prišla do mene, ker jo je voznik odložil v Škofji Loki in ni imela prevoza domov na Gabrško Goro. Ker Prostoferjev avto ni bil na voljo, sem jo domov peljala kar s svojim.« Veseli jo, da ji ljudje zaupajo in v klicnem centru naslednjič tudi sami izrazijo željo, da bi jih spet peljala ona.