Demenca – tiha epidemija našega časa

September je svetovni mesec Alzheimerjeve bolezni. V tem času po vsem svetu potekajo dejavnosti ozaveščanja o tej bolezni, ki predstavlja tiho epidemijo sodobnega časa. Zaradi strmega naraščanja števila bolnikov z demenco namreč bolezen predstavlja enega največjih zdravstvenih in socialnih izzivov 21. stoletja.

V Sloveniji živi več kot 34 tisoč oseb z demenco, za vsako pa v povprečju skrbijo štirje ljudje. Do leta 2040 naj bi se število oseb z demenco podvojilo. To pomeni, da bo pri nas živelo 70 tisoč oseb z demenco, za katere bo skrbelo več kot 200 tisoč ljudi.

Tema letošnjega svetovnega mesca Alzheimerjeve bolezni je pravočasna diagnoza, ki omogoča ustrezno zdravljenje in pripomore k večji kakovosti življenja bolnikov in njihovih svojcev.

Kampanji ozaveščanja o bolezni se letos pridružuje tudi Pošta Slovenije, ki bo skupaj z Združenjem Spominčica izvedla vrsto aktivnosti, s katerimi želijo prispevati tudi k zmanjševanju stigme demence, ki je v naši družbi še vedno prisotna. Tako bodo gospodinjstva večjih mest že v teh dneh prejela informativne letake o prvih znakih demence, značilnostih bolezni, ustreznem pristopu do bolnikov in kontaktih Združenja Spominčica, letake s ključnimi informacijami o bolezni pa bodo nato dostavili tudi v druge, manjše kraje po Sloveniji. V vseh poštnih poslovalnicah pa bodo prihodnji teden namestili plakate z informacijami o demenci, zaposleni na poštah pa bodo danes, na svetovni dan Alzheimerjeve bolezni, v znak podpore nosili vijoličaste pentlje, simbol ozaveščanja o demenci. Prav tako se bo Pošta s svojimi poslovalnicami vključila v mrežo demenci prijaznih točk, ki jo vodi Spominčica.

»Gre za izjemno pomemben družbeno odgovorni projekt, saj bomo lahko s pomočjo Pošte Slovenije dosegli sleherno osebo z demenco in svojca – bodisi z letakom, ki ga bodo prejela gospodinjstva, s plakati, ki bodo nameščeni v poslovalnicah, ali z osebnim stikom s poštarji, ki jih bodo lahko usmerili na Spominčico,« je povedala Štefanija L. Zlobec, predsednica Združenja Spominčica.

Med večjimi težavami oseb z demenco je namreč ta, da je bolezen še vedno močno stigmatizirana in zato tudi pogosto spregledana – diagnozo v povprečju dobi le vsaka četrta oseba z demenco. »Nujno je povečati delež pravočasnih diagnoz demence, saj je možno bolezen v zgodnji fazi z ustreznimi zdravili in načinom življenja močno upočasniti. To pa bomo dosegli tako, da bo čim več ljudi usposobljenih prepoznati zgodnje znake demence,« je še povedala Štefanija L. Zlobec.

Za Združenje Spominčica, ki že skoraj 25 let skrbi za pomoč in podporo osebam z demenco ter njihovim svojcem, lahko tudi donirate pet evrov s SMS-sporočilom s ključno besedo SPOMIN5 na številko 1919.