Udeleženci pred začetkom pohoda v Komendi. V ospredju Boštjan Noč in Bor Trček ob predaji Hoferjevega čeka.

Po poteh Petra Pavla Glavarja

Okoli petdeset pohodnikov je iz Komende krenilo na sedeminsedemdeset kilometrov dolgo pot ob tristoti obletnici rojstva Petra Pavla Glavarja, ob poti pa se jim je pridružilo še kakšnih tristo pohodnikov.

Komenda – Na Čebelarski zvezi Slovenije so ponovno organizirali pohod z dobrodelno noto. Tokrat so se namenili po poteh Petra Pavla Glavarja, saj letos obeležujemo tristoletnico rojstva tega duhovnika, gospodarstvenika in mecena. Pot je potekala od Komende, kjer je Glavar deloval večino svojega življenja, do Lanšpreža v občini Mirna, kjer je pokopan. Približno petdeset pohodnikov, ki so se namenili prehoditi vseh 77 kilometrov, se je tako v petek zbralo v Komendi, še kakšnih sto pa se jih je postopoma priključevalo ob poti.

»Pred sabo imamo torej 77 kilometrov poti, ki jo bomo prehodili v eni etapi brez prestanka. To pomeni približno dvajset ur hoje. Zagotovo bo naporno, a tudi zelo zanimivo in dobrodelno. Sredstva zbiramo namreč za Zvezo paraplegikov Slovenije oz. za čebelarje na invalidskih vozičkih,« nam je pojasnil predsednik čebelarske zveze Boštjan Noč, ki se je tudi sam namenil pot prehoditi v celoti.

V Komendi je pred začetkom pohoda zbrane pozdravil tudi župan Stanislav Poglajen. Pohodnikom je doslej uspelo zbrati že osem tisočakov, predstavnik Hofer Slovenija Bor Trček pa je v imenu podjetja, s katerim zveza sicer dolgoročno sodeluje na področju ohranitve čebel, za dobrodelno akcijo namenil dva tisoč evrov. Sredstva pa bodo zbirali še do 18. septembra, tudi z nakazilom na transakcijski račun zveze (SI56 03186-1002214727 sklic: 10092021, namen: Glavarjev pohod).

Pot je pohodnike popeljala skozi Mengeš in Domžale, kjer so se jim pridružili člani tamkajšnjega čebelarskega društva, nato pa preko Rajhove domačije na Dolu. Skozi vasi Dole, Janče in Leskovec so zjutraj prispeli v Višnjo Goro, kjer so se ustavili pred Hišo kranjske čebele, kjer so se okrepčali s tradicionalnim slovenskim zajtrkom, nato pa nadaljevali vse do občine Mirna in posestva Lanšprež.

Vseskozi so jih ob poti spremljali tudi člani okoliških čebelarskih društev. Na koncu je celotno traso uspelo prehoditi 33 pohodnikom in so v tem času postali »prava čebelja družina«, kot so v sporočilu za javnost zapisali na Čebelarski zvezi Slovenije.